fbpx
Strona głównaPolecamyOptymalny termin siewu jęczmienia ozimego. Sprawdź, kiedy najlepiej siać jęczmień.

Optymalny termin siewu jęczmienia ozimego. Sprawdź, kiedy najlepiej siać jęczmień.

Optymalny termin siewu jęczmienia ozimego przypada we wrześniu. Możliwe są pewne przesunięcia terminu siewu, na co w znacznej mierze wpływ mają warunki pogodowe w danym roku uprawy, jak i nagromadzenie prac w gospodarstwie przypadających akurat w agrotechnicznych termiach wysiewu.  

Agrotechniczny termin siewu jęczmienia ozimego w warunkach przeciętnej jesieni przypada:

  • 5 – 15 września we wschodniej część kraju;
  • 12 – 18 września w centralnej Polsce;

Odmiany mieszańcowe (jęczmień hybrydowy) jęczmienia ozimego wysiewa się najczęściej kilka dni później. Optymalny termin siewu przypada:

  • 16 – 20 września (nie później niż do 30 września) dla wschodnia część kraju;
  • 20 do 25 września w zachodniej Polsce.

Możliwe są pewne przesunięcia terminu siewu, na co w znacznej mierze wpływa nagromadzenie prac w gospodarstwie przypadających akurat w agrotechnicznych termiach wysiewu jak i warunki pogodowe w danym roku. Podczas chłodniejszych warunków jęczmień (hybrydowy) może być siany już krótko po 10 września, ale zarówno nadmierne przyspieszanie siewu, jak i jego opóźnianie niosą ze sobą negatywne skutki.

Przy wczesnym siewie wzrasta ryzyko większego porażenia chorobami, szczególnie mącznikiem prawdziwym. Z kolei przy późnym siewie zachodzi obawa, że rośliny wejdą w spoczynek zimowy niedostatecznie rozkrzewione z uwagi na skracający się dzień i wolniejsze tempo wzrostu. Decydujący wpływ na rozwój roślin mają warunki pogodowe. Przykładowo, gdy do siewu wybieramy odmiany mieszańcowe, odznaczające się intensywnym krzewieniem to w chłodniejszych warunkach siew można przeprowadzić już krótko po 10 września. Doświadczenia wskazują, że przy krótkiej jesieni wyższe plony  uzyskujemy z plantacji sianych wcześnie (I dekada września). Przy długiej jesień, zalegającej pokrywie śnieżnej w czasie zimy jęczmień z terminów wczesnych plonował niżej niż wysiany później. Stąd im jesień jest cieplejsza, tym później przypada optymalny termin siewu zboża.

Zalecana norma wysiewu odmian konwencjonalnych w terminie optymalnym to średnio 270 – 330 kiełkujących ziaren/m2, odmian mieszańcowych 170 – 240 kiełkujących ziaren/m2. Przy późniejszym terminie siewu i słabszych stanowiskach obsadę zwiększa się o ok. 10 proc, a przy wcześniejszym redukuje.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.