fbpx

Opryskiwacz przed zimą należy specjalnie zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Opryskiwacz jest chyba jedną z najbardziej delikatnych maszyn, jeżeli chodzi o przechowywanie w okresie zimowym. Istotnym zespołem, który wymaga szczególnej opieki jest pompa opryskiwacza. Jej uszkodzenie podczas zimy może okazać się bardzo kosztowne.

Przygotowanie opryskiwacza należy rozpocząć od dokładnego umycia z zewnątrz wszystkich jego podzespołów tak, aby nie pozostały żadne pozostałości po wcześniej stosowanych środkach ochrony roślin. W celu lepszej skuteczności mycia opryskiwacza zastosować detergenty. Zalecane jest także kilkukrotne opłukanie opryskiwacza niewielką ilością wody i wypryskanie jej tak, aby zostały przepłukane wszystkie elementy układu cieczowego. W tym celu można również zastosować dezaktywatory, takie jak soda lub amoniak, ewentualnie środki zawierające podchloryn sodowy (Bielmax, Bielnar, Bielinka, Desmex, Radix, Cleanup). Jeżeli do płukania układu cieczowego stosujemy preparaty myjące, należy włączyć mieszadło na co najmniej 10 minut. Popłuczyny należy wylać w specjalnie przygotowanym miejscu.

Baner Syngenta

Po zakończeniu mycia i osuszeniu maszyny należy przystąpić do zakonserwowania niezbędnych elementów oraz wykonania ewentualnych napraw. Podczas przeglądu maszyny należy zwrócić uwagę na stan osłon wszystkich elementów ruchomych oraz przewodów cieczowych w celu stwierdzenia czy występują jakieś uszkodzenia mechaniczne bądź przecieki. Należy również sprawdzić przyłącza hydrauliczne, wyczyścić je a następnie zabezpieczyć plastikową nakładką. Zaleca się także sprawdzić wszystkie połączeniu śrubowe i wiązki elektryczne.

Przygotowany do zimy opryskiwacz należy wprowadzić w zadaszone miejsce, fot. J. Skudlarski

W dalszej kolejności należy zdemontować wkłady filtrujące ssące i tłoczne, sito wlewowe oraz filtry rozpylaczy umieszczone w korpusach na belce polowej, które należy umyć, osuszyć i umieścić w pojemniku do tego przeznaczonym. Należy również zdemontować rozpylacze wraz z kołpakami i uszczelkami. Po demontażu warto je wymyć tak, aby nie pozostał żaden osad po środkach chemicznych a następnie osuszyć i umieścić w tym samym pojemniku co wkłady filtrujące. Zaleca się również zdemontować urządzenia elektroniczne takie jak komputery z wyświetlaczami LCD a następnie umieścić je w pomieszczeniach z dodatnią temperaturą.

Po zakończeniu oględzin następną bardzo ważną czynnością jest spuszczenie wody z pompy opryskiwacza. Inną z praktyk jest zalewanie pompy płynem stosowanym w chłodnicach silników spalinowych. W takim przypadku należy zastosować płyn o jak najniższej temperaturze zamarzania. Skutecznym sposobem ochrony pompy przed ujemnymi temperaturami jest zdemontowanie jej i umieszczenie w pomieszczeniu o temperaturze dodatniej. Przy okazji należy sprawdzić poziom i jakość oleju, w razie potrzeby uzupełnić braki lub wymienić całkowicie.

Po zakończonej procedurze opryskiwacz umieścić najlepiej pod wiatą lub w garażu.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner