Opóźniona wegetacja ziemniaków

Podaż ziemniaków z tegorocznych zbiorów w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego sezonu była mniejsza, a ceny znacznie przekraczały poziom z lat poprzednich. Jest to wynikiem opóźnionej nawet o kilka tygodni wegetacji ziemniaków w Europie, w tym również w Polsce.

Dopiero pod koniec września GUS opublikuje pierwsze szacunki produkcji ziemniaków w Polsce w 2013 r. Zdaniem ekspertów z IERiGŻ, areał ich uprawy zmalał przynajmniej o kilka procent do ok. 355 tys. ha. Plony ziemniaków w Polsce w bieżącym roku mogą być niższe o 5–7%, a zbiory przypuszczalnie wyniosą nieco ponad 8 mln ton, tj. ok 1 mln ton mniej niż w ubiegłym roku.
Analizy rynku wskazują, że ceny ziemniaków w Polsce nadal są bardzo wysokie. Średnia cena skupu ziemniaków w lipcu wyniosła 70,5 zł/dt i była o 40% wyższa niż przed rokiem. Przeciętny poziom cen ziemniaków na targowiskach był o 57% wyższy niż w przed rokiem (93,9 zł/dt).
W obrocie hurtowym wzrost cen był jeszcze większy. W lipcu i sierpniu przeciętne ceny ziemniaków wczesnych z produkcji krajowej w obrocie hurtowych przekraczały 100 zł/dt i był to poziom blisko 3-krotnie wyższy niż przed rokiem.
(mat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności