Opóźnienie, czy brak woli politycznej?

Plantatorzy buraka cukrowego są oburzeni. Ministerstwo spóźnia się już ponad tydzień z wydaniem decyzji dotyczących treści porozumienia branżowego pomiędzy plantatorami, a producentami cukru oraz transferu kwoty cukrowej należącej do plantatorów Cukrowni Glinojeck.

Od jakiegoś czasu trwają rozmowy pomiędzy plantatorami, a producentami cukru dotyczące porozumienia branżowego. Po dwóch, nieudanych, lutowych mediacjach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, który zaprosił przedstawicieli obu stron na rozmowy, postanowiono działać arbitralnie. Minister określił termin wydania odpowiednich decyzji na koniec lutego. Teraz, kiedy plantatorom coraz bardziej zależy na czasie, Minister wciąż nie daje odpowiedzi.

Każdy dzień zwłoki coraz bardziej niepokoi rolników. Zbliża się termin rozpoczęcia prac polowych, a ok. 2000 plantatorów Cukrowni Glinojeck (dawniej BSO, obecnie Pfeifer &Langen) nie wie, czy będzie mogło przejść ze swoimi kwotami cukrowymi do bliżej położonych zakładów Krajowej Spółki Cukrowej S.A. i Nordzucker S.A. Zanosi się na to, że producenci nie zgodzą się na obniżenie stawek za transport buraka cukrowego z 2,5 euro do 1 euro (co proponujemy w propozycji porozumienia). Wobec faktu więc, że zmusza się rolników do płacenia niemałych pieniędzy za transport, powinno się im umożliwić dostarczanie surowca do bliżej położonych cukrowni. Na decyzję w tej sprawie czekają coraz bardziej zaniepokojeni plantatorzy buraka cukrowego” – komentuje Dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza.

Plantatorzy chcieliby także rozstrzygnięć w kwestii porozumienia branżowego, które oprócz regulacji dopłat do transportu surowca (obecnie, zdaniem plantatorów zbyt wysokich) podnosi także sprawę korzystniejszych dla rolników stawek dopłat do wczesnych i późnych zbiorów oraz systemu podziału różnicy pomiędzy ceną referencyjną cukru (obecnie 404 euro/t), a rzeczywistą ceną sprzedaży (nawet ponad 500 euro/t). Tych propozycji nie akceptują głównie koncerny Sűdzucker Polska S.A. oraz Pfeifer&Langen Polska S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności