Opolagra 2015 już za nami – fotogaleria

W dniach 12-14 lipca 2015 odbyła się już dwunasta edycja Opolagry – jak podkreślają organizatorzy, największej regionalnej wystawy rolniczej w Polsce.

Opolagra w tym roku zgromadziła 472 wystawców i ok. 45 000 odwiedzających. Na lotnisku w Kamieniu Śląskim, poza stoiskami wystawców, można było również zobaczyć, m.in. pokaz dronów stosowanych w rolnictwie precyzyjnym, testy ładowarek i ciągników z ładowaczami czołowymi, jak również pokaz opryskiwaczy, kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek, pras, owijarek, czy sieczkarni.

Organizatorzy określają Opolagrę jako ucztę dla pasjonatów techniki rolniczej. Jak co roku, największą popularnością cieszyły się pokazy maszyn na polu, prezentowane każdego dnia wystawy. Na pierwszy rzut poszły opryskiwacze. Prezentacja dotyczyła stabilizacji ich belki na torze przeszkód. Zaraz po nich na pole wyjechały kosiarki dolno- i górnonapędowe. Zaraz za nimi wyruszyły przetrząsacze i zgrabiarki. Widzowie mogli również ocenić prasy, prasoowijarki i owijarki oraz bele, które one tworzą. Na koniec, na pole wyjechały sieczkarnie samojezdne.
Nową atrakcją na targach były pokazy zastosowania dronów w rolnictwie precyzyjnym, prezentowały je dwie firmy: Agrodron i UAV-Claas. Na miejscu zorganizowana została również wycena bydła mlecznego, wybór championów, a ostatniego dnia ich prezentacja i pokaz młodych hodowców.

Na wybiegu zaprezentowało się 100 sztuk bydła mlecznego. Podczas wyceny, prym wiodły zwierzęta z OHZ Głogówek, wśród których znalazła się jałowica champion i superchampiony: jałowica Gonda i krowa Sonntag, jałowica wicechampion pochodziła zaś od hodowcy Teodora Fuchsa z Sadowa.

Podczas Opolagry organizatorzy zapewnili również część merytoryczną, złożoną z konferencji i warsztatów. Pierwszego dnia wystawy można było wziąć udział w warsztatach „Rolnicy opodatkowani VATem”, którą poprowadzili specjaliści Urzędu Skarbowego i Celnego. O znaczeniu ciśnienia w oponach rolniczych opowiedzieli eksperci z Michelin, a na temat prowadzenia działalności pozarolniczej można się było dowiedzieć dzięki prezentacji naukowców z Uniwersytetu Opolskiego.
Podczas Opolagry nie zabrakło atrakcji dla młodych adeptów rolnictwa: konkurs obsługi ładowarki, pokonanie toru egzaminacyjnego na czas, czy konkurs na precyzyjnego gospodarza.

Opolagra 2016 odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2016 na lotnisku w Kamieniu Śląskim. Podczas kolejnej edycji, nowością będzie ring i komis używanych maszyn rolniczych.

Renata Struzik