fbpx
Strona głównaUprawaOpady deszczu niszczą strukturę gruzełkowatą gleby

Opady deszczu niszczą strukturę gruzełkowatą gleby

Struktura gruzełkowata stanowi najlepszą strukturę fizyczną gleby dla wzrostu i rozwoju roślin. Jednak struktura taka nie jest trwała i z czasem traci swoje właściwości, między innymi przechodzi w strukturę rozdzielnocząstkową w efekcie rozpadu większych gruzełków na mniejsze oraz mniejszych na pojedyncze cząstki. Rozpad struktury gruzełkowatej gleby uzależniony jest nie tylko od trwałości gruzełków glebowych, ale również od niszczących ją czynników klimatycznych i uprawowych.

Istotnym czynnikiem działającym mechanicznie i fizycznie na gruzełki glebowe jest opad deszczu. Działanie mechaniczne wiąże się z rozdrabnianiem i rozbijaniem gruzełków, które następnie wraz z wodą opadową spływają do przestrzeni międzygruzełkowych. W konsekwencji dochodzi do wystąpienia niekorzystnego zjawiska zaszlamowania gleby. Odkładane w kanalikach glebowych cząstki gleby prowadzą do zmniejszenia ich pojemności, co skutkuje zmniejszeniem porowatości i przepuszczalności gleby.

Niekorzystne działanie wody na strukturę gruzełkowatą objawia się również fizycznym rozsadzaniu gruzełków glebowych. Woda wnikając do kapilar znajdujących się wewnątrz gruzełka glebowego prowadzi do zagęszczenia zawartych w nim gazów i jego rozsadzenia na skutek wzrostu ciśnienia. Szybkość i stopień fizycznego niszczenia struktury gruzełkowatej zależy od szybkości namakania gruzełków. Przy szybkim namakaniu następuje silniejsze rozsadzanie gruzełków glebowych.

Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w trakcie gwałtownych opadów atmosferycznych na glebę suchą. Zjawisko to ma zdecydowanie mniejsze nasilenie w przypadku działania ulewnego deszczu na glebę wilgotną.

Jak poprawić strukturę gleby i jak zapobiegać jej erozji? O tym już jutro na www.wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.