Olimpiada młodych Producentów Rolnych 2016

Związek Młodzieży Wiejskiej organizuje 34 edycję Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Olimpiada ta od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej.

W Olimpiadzie mogą brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Limit wiekowy uczestników zawiera się w przedziale 17-40 lat.
 
W celu wyłonienia najlepszego z najlepszych, wzorem lat poprzednich, Olimpiada przebiega trójetapowo, począwszy od eliminacji powiatowych , poprzez finały wojewódzkie, a kończąc na finale krajowym – który, zgodnie z już kilkuletnią tradycją odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach. 
 
Finał Krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbywa się w dniach 17-18 marca. Pierwszego dnia 80 laureatów finałów wojewódzkich w spotka się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, gdzie będzie pisało test sprawdzający wiedzę, po czym 30 najlepszych uczestników zmierzy się z pytaniami praktycznymi dotyczącymi budowy maszyn rolniczych, zabiegów agrotechnicznych czy rozpoznawania gatunku nasion roślin hodowlanych i ich uprawy. Po tym etapie zostanie wyłoniona 10 laureatów finału krajowego. Podczas drugiego dnia, czyli Finału Krajowego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych finałowa dziesiątka będzie odpowiadała na wylosowane zestawy pytań przed komisją i publicznością. Finał odbędzie się na Targach AGROTECH w Kielcach w Sali Omega w godzinach 11.30-14.30 w dniu 18. marca– informuje Dariusz Suszyński, prezes zarządu Krajowego ZMW.
 
Jak podkreśla ZMW na uczestników finału krajowego jak i ich opiekunów czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Związek Młodzieży Wiejskiej, Krajową Radę Izb Rolniczych, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Rynku Rolnego, Praską Giełdę Spożywczą.