fbpx

Oleiste na topie

Produkcja podstawowych surowców oleistych na świecie wzrośnie do rekordowych poziomów – takie są przewidywania analityków na ten sezon. A skoro na całym świecie, to i w Rosji.

W bieżącym sezonie, produkcja 10 podstawowych surowców oleistych wzrośnie o 5,5% tj. o 27,5 mln ton. Tym samym zbiory osiągną rekordowy poziom 523,3 mln ton wobec 495,8 mln ton sezon wcześniej oraz 467,6 mln ton przed dwoma sezonami.
Ostatnie szacunki zwiększonych zbiorów to efekt poprawy prognoza dla soi przy jednoczesnym spodziewanym spadku produkcji rzepaku oraz orzechów ziemnych. To właśnie dzięki soi zbiory oleistych znacznie wzrosły – produkcja tego surowca będzie większa o 11% i wyniesie 312,8 mln ton. Jednocześnie spadnie światowa produkcja rzepaku (-2%) i słonecznika (-5%). Pozostałe surowce oleiste utrzymają się na tym samym, jak dotychczas, poziomie.
W bieżącym sezonie 2014/15 podaż 10 najważniejszych surowców oleistych powinna wzrosnąć o 35,7 mln ton do rekordowego poziomu około 603,3 mln ton (październik/wrzesień). Największym wzrostem zainteresowania będzie cieszyła się soja (+37,1 mln ton – do 378,4 mln ton). A skoro podaż wzrośnie, to i spodziewane jest zwiększenie popytu na oleiste – o 3%. W największym stopniu tj. o ponad 5% wzrośnie przerób soi – do 290,7 mln ton. Przerób rzepaku wzrośnie o 2,5% (pomimo spadku produkcji, dzięki nieznacznej poprawie podaży) do 69,2 mln ton.
W Rosji również zwiększyły się szacunki produkcji surowców oleistych w bieżącym sezonie. Będą one zbliżone do tych zeszłorocznych i wyniosą około 13,6 mln ton. Ostatnie prognozy zostały zwiększone w porównaniu do tych styczniowych, zwłaszcza dla słonecznika i soi. W bieżącym sezonie miała miejsce 11% redukcja produkcji słonecznika do 9,1 mln ton, ale redukcja ta została zrekompensowana wyjątkowo wysokimi zbiorami rzepaku i soi. W związku z tym, udział tych ostatnich w produkcji wszystkich oleistych znacząco się zwiększył, za to słonecznika spadł do najniższego poziomu w historii.

Rekordowa produkcja soi w bieżącym sezonie wyniosła 2,6 mln ton (+59% w porównaniu do poprzedniego sezonu). W ciągu ostatnich kilku lat surowiec ten cieszy się w Rosji sporym zainteresowaniem. W poprzednim sezonie w Federacji znacznie zwiększył się również przerób słonecznika na olej i jego eksport, który w bieżącym sezonie powinien wzrosnąć do rekordowego poziomu 1,5 mln ton.
Zapasy surowców oleistych według szacunków wrosną o 26% do rekordowego poziomu 100,8 mln ton, w tym zapasy samej soi wzrosną o 34% do rekordowego poziomu 87,7 mln ton. Oznacza to, że w bieżącym sezonie nadprodukcja 10 surowców oleistych osiągnie aż 20,8 mln ton, natomiast dla soi 22,1 mln ton.

Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.