Oleiste na minusie

DG Agri opublikowała jesienny przegląd rynków rolnych w Unii Europejskiej. Wynika z niego, że produkcja oleistych w tym sezonie spadnie.

Agenda Komisji DG Agri w swoim jesiennym krótkim przeglądzie unijnych rynków rolnych opublikowała m. in. szacunki i prognozy zbiorów, zasiewów i plonów dla roślin oleistych, wysokobiałkowych oraz zbóż w br. oraz kilku poprzednich latach oraz bilanse dla oleistych w tym surowców oleistych olejów i śrut.

Z tego raportu wynika, że w bieżącym sezonie spadnie produkcja oleistych (łącznie z lnem), do ok. 30,90 mln ton. Powodem jest głównie szacowany spadek plonów rzepaku o 13,3% do 21,06 mln ton oraz słonecznika o 14,5% do 7,74 mln ton.

Jak podkreśla FAMMU/FAPA, mimo że produkcja soi w Unii jest niewielka, to wzrosła o 6,5% do 1,97 mln ton. Wytwarzanie lnu z kolei ma się zmniejszyć o 11,9% – do 126 tys. ton. Nieznacznie zmniejszy się również areał upraw oleistych w tym roku w Unii – z 11,54 mln ha rok wcześniej na tegoroczne 11,431 mln ha. Z tego szacuje się, że 6,431 mln ha jest obsiana rzepakiem. Minimalnie zwiększył się z kolei areał upraw słonecznika – do 4,184 mln ha wobec 4,182 mln ha przed rokiem.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności