Okno z Narwi na świat

Ponad 2000 zatrudnionych pracowników, 7 nowoczesnych fabryk, innowacyjne Centrum Badawczo Rozwojowe, lądowiska samolotowe i śmigłowcowe. Dzisiaj firma Pronar z Narwi ( województwo podlaskie) to niekwestionowany lider rynku maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej oraz siecią dilerską w ponad 60–ciu krajach świata.

W Narwi dba się o dobrą atmosferę dla biznesu. Pronar, który wystartował w 1988 roku i od tego czasu nieprzerwanie się rozwija, podejmuje ciągle ambitne wyzwania. Wprowadza nowe produkty, otwiera nowe fabryki i inwestuje w nowe technologie. Zdobywa nowe rynki zbytu swoich produktów. Ostatnio, między innymi odbiorcami naszych urządzeń i maszyn stały się takie państwa jak Urugwaj, Argentynę,  USA. Nasza Firma stale zwiększa zatrudnienie, otwiera lądowiska, aby być szybciej i bliżej świata. To wszystko powoduje, że Spółka jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się firm w kraju.

Pronar, drogę do gospodarczej czołówki utorował sobie otwartością na nowości, elastycznym podejściem do biznesu i postawieniem na ciężką i efektywną pracę. W 1991 roku powstał pierwszy zakład produkcji ciągników i od tego czasu systematycznie uruchamiane są kolejne fabryki dedykowane specjalistycznym liniom produktowym.

Dotychczas pomysły na kolejne inwestycje okazują się trafione. Dotyczy to nie tylko sfery produkcyjnej. Pronar otworzył w Narwi Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym prowadzone są prace nad nowymi konstrukcjami, testy wytrzymałościowe maszyn, szczegółowa kontrola ich trwałości i jakości. Ta potężna inwestycja to unikat na skalę nie tylko europejską ale również i kolejny krok w konkurencyjności i rozwoju innowacyjności przedsiębiorstwa.

Firma, która jest numerem jeden w technice rolniczej, komunalnej, recyklingowej, transportowej, leśnej, produkuje profile burtowe, osie i układy jezdne, koła tarczowe, pneumatykę i hydraulikę siłową oraz  wiele innych, nie ma już z kim konkurować w kraju, więc naturalną koleją  jest skrócenie „odległości w czasie” dotarcia do partnerów i odbiorców.

Najlepszą metodą jest planowanie trasy jak najkrótszej, po prostej i bez korków komunikacyjnych. Do tego odpowiednim rozwiązaniem jest wykorzystanie lotnictwa. Mając rozbudowaną sieć dealerską na całym świecie, szybkie dodarcie do nich jest priorytetem. Czasu w „Pronarze” nie poświęca się już na długie podróżowanie w celach biznesowych, ale na jak najszybsze dotarcie do celu podróży i klientów. Z tymi argumentami nikt nie dyskutuje w dużych dynamicznie rozwijających się firmach , a rzeczywistość już potwierdziła, że spotkania biznesowe w Warszawie, Poznaniu czy w Monachium nie wymagają wielogodzinnych wypraw.

Z tej prostej kalkulacji w maju 2015 rozpoczęła się nowa era w Pronarze  Zakup 2 śmigłowców o lokalnym zasięgu i ich wykorzystanie potwierdziło założenia i oczekiwania Zarządu firmy.  W konsekwencji podjęto decyzję o zakupie samolotów docierających szybko do dalszych lotnisk w Polsce i w Europie. Kolejnym krokiem było przystosowanie infrastruktury do ich optymalnego wykorzystania.

Firma Pronar Sp. z o.o. dysponując śmigłowcami, wybudowała dla nich lądowisko śmigłowcowe i utwardzony pas startowy o długości prawie 1000 metrów. Są one przystosowane do wykonywania startów i lądowań w warunkach atmosferycznych VFR zarówno w dzień jak i w nocy.
Z istniejącej infrastruktury lotniczej, w ramach stosownych porozumień, będzie korzystało lotnictwo Straży Granicznej, Policji, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz statki powietrzne przeciwpożarowych służb leśnych.

Wykorzystanie lądowiska Pronaru przez samoloty pożarnicze należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, umożliwia szybszy dolot do zagrożonych obszarów leśnych, w tym szczególnie Puszczy Białowieskiej, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, będącym jednym ze światowych Rezerwatów Biosfery. W tak atrakcyjnym turystycznie regionie kraju brakowało miejsca do lądowania i uzupełnienia paliwa dla osób planujących wyprawy lotnicze w rejon Podlasia, a także do państw sąsiadujących. Baza lotniskowa w Narwi staje się tym samym strategicznym punktem na mapie lotniczej i turystycznej regionu.

Firma  Pronar, jako lider na podlaskim rynku paliw, rozszerzyła koncesję o paliwo lotnicze JET A – 1, zaspokajając tym samym zapotrzebowanie potrzeb paliwowych w tej części Polski. Na potrzeby tankowania podmiotów zewnętrznych dysponujemy Cysterną o pojemności 12000 litrów, wyposażoną w najnowocześniejszy system filtrujący paliwo. Dzięki takiemu wyposażeniu zachowujemy najwyższą jakość usług, z możliwością dojazdu w dowolnie wskazane miejsce tankowania.

Źródło: Pronar