fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinOgraniczenie stosowania pestycydów tylko w rozsądnych granicach

Ograniczenie stosowania pestycydów tylko w rozsądnych granicach

20 maja trzynastu partnerów okrągłego stołu łańcucha rolno-spożywczego dot. ochrony roślin opublikowało wspólnie podpisany otwarty list odnośnie wagi przeprowadzenia kompleksowej oceny przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej ograniczenia stosowania pestycydów, uwzględniając cel redukcji substancji chemicznych o 50% wyznaczony w strategii od pola do stołu.

Jak podaje Copa – Cogeca, w Europie w ciągu ostatnich 50 lat znacząco spadło użycie pestycydów i ryzyko z tym związane. Dzięki innowacjom w rolnictwie obniżył się średni poziom stosowania substancji aktywnych na hektar. Jeśli chodzi o herbicydy, redukcja wyniosła 97%. Ostatecznie przez ostatnie 60 lat ograniczono średni poziom użycia nowo wprowadzonych substancji aktywnych. Odnośnie ochrony upraw roślin, obecnie na rynku dostępnych jest mniej niż 470 substancji aktywny

– Dostrzegamy, że w najbliższej przyszłości pojawią się opcje, które pozwolą  na ograniczenie ilości środków ochrony roślin, takie jak technologie biokontroli, systemy płodozmianu, cyfryzacja czy nowe techniki genomiczne. Jednakże wszystkie te możliwości nie są obecnie dostępne w terenie. Polityczny cel strategii od pola do stołu, czyli coraz większa redukcja substancji aktywnych, stanowi wyzwanie dla wszystkich głównych rodzajów produkcji w UE. Przed podjęciem jakiejkolwiek politycznej lub wiążącej decyzji regulacyjnej, istnieje wyraźna potrzeba przeprowadzenia złożonej oceny skumulowanych skutków gospodarczych, społecznych i środowiskowych, jakie niosą ze sobą różne cele wyznaczone dla rolnictwa UE w strategii od pola do stołu i strategii bioróżnorodności – mówi Max Schulman, członek fińskiej organizacji rolniczej (MTK) w Copa i Cogeca i obecny przewodniczący okrągłego stołu

Sygnatariusze listu ( CIBE, CropLife, COCERAL, Copa – Cogeca, ESA, Eca, Europatap, FEDIOL,FEFAC, Freshfel, Fracam, Primary Food Processors, PROFEL) wezwali Komisję Europejską, aby uwzględniła realistyczne ramy czasowe przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji ustawodawczej czy wprowadzeniem zmian w najbliższej przyszłości. Ich zdaniem prowadzenie dialogu nigdy nie było równie ważne jak obecnie, kiedy unijny łańcuch wartości w rolnictwie stara się osiągnąć ambitne cele zielonego ładu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.