Ogórkowy problem

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wzmożone kontrole dużych targowisk, hurtowni imagazynówz warzywami i owocami oraz stołówek, zakładów żywienia i obozów, gdzie w tej chwili odbywają się tak zwanezielone szkoły. Działania te mają związek z epidemią niebezpiecznych zachorowań wywołanych przez bakterię coli w Niemczech.

Przy okazji kontroli inspektorzy prowadzą szeroką akcję edukacyjną. Przypominają, że najprostszym i najlepszym sposobem ustrzeżenia się przed bakteriami coli jest dokładne mycie warzyw i owoców, które kupiliśmy na bazarze czy w sklepie.
Jan Bondar, rzecznik GIS pytany o to, czy do czasu wygaśnięcia epidemii u naszych zachodnich sąsiadów, wstrzymać się z podróżami do Niemiec powiedział, że jego zdaniem nie ma takiej potrzeby. Jan Bondar dodał, że jeśli tam wyjeżdżamy z większą grupą na przykład z dziećmi, to należy szczególną uwagę zwracać na higienę – częste mycie rąk i wystrzeganie się jedzenia przypadkowych warzyw i owoców.
Także profesor Andrzej Zieliński, Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii, uważa, że nie ma powodów do przypuszczeń, by epidemia dała znać o sobie w Polsce.
Zdaniem profesora, w warzywa i owoce, najlepiejkrajowe, należy zaopatrywać się w miejscach sprawdzonych. Podkreślił też, że najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad, tych stosowanych codziennie.
Wszystkie szczepy bakteriiE.coliizolowane na tereniePolskiw wyniku przebadania osób podejrzanych o zakażenie, mają być kierowane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Pańswowego Zakładu Higieny.
Jak do tej pory niemieckie służby sanitarne nadal nie zlokalizowały źródła bakterii, które są odpowiedzialne za kolejne zachorowania. Zatrucia przypominają trochę typową dla trzeciego świata czerwonkę.
Źródło: IAR, Money.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności