fbpx

Ogniwa fotowoltaiczne w sieci

Do sieci RWE w Warszawie została podłączona instalacja fotowoltaiczna, która będzie wytwarzała do 25 MWh energii elektrycznej rocznie. Instalacja składająca się z 66 paneli słonecznych zapewnia 10% zapotrzebowania na energię elektryczną całego budynku i pomaga w oświetleniu korytarzy, biur, sanitariatów, wind i niektórych urządzeń biurowych. RWE Stoen Operator i firma EURO współpracowały przy wypracowaniu rozwiązań pozwalających na bezpieczne podłączenie tych urządzeń do sieci energetycznej.

Ogniwa fotowoltaiczne są obok energii wiatrowej jednym z najczęściej wykorzystywanych, odnawialnych źródeł energii na świecie. Udział takich urządzeń w produkcji energii wnaszym kraju jest bardzo niewielki. Spółka Euro jest prekursorem na tym rynku. RWE służyła podczas procesu instalacji międzynarodowym doświadczeniem z innych rynków na świecie.

Jak to działa?
Za pomocą ogniw fotowoltaicznych promieniowanie słoneczne jest zamieniane na energię elektryczną. Odpowiednia liczba takich ogniw składa się na duże panele słoneczne. Zachodzące zjawisko fizyczne polega na wzbudzeniu ładunku elektrycznego, co jest wywoływane poprzez wystawienie ogniw na działanie promieniowania słonecznego. W wyniku zachodzącej przemiany powstaje energia elektryczna w postaci prądu stałego, który po zamianie na zmienny, może zostać wykorzystany winstalacji sieciowej.

Nowoczesna firma – nowoczesne rozwiązania
Instalacja firmy Euro jest pierwszym tego typu rozwiązaniem podłączonym do sieci energetycznej RWE w Warszawie. Inwestycja została sfinansowana w całości z funduszy spółki Euro.
Kolektory słoneczne to takie samo źródło energii jak generatory pracujące w elektrowniach. Dlatego też do uzyskania pozwolenia na przyłączenie ich do sieci konieczne jest spełnianie wszystkich wymogów prawa energetycznego. Słoneczna instalacja znajdująca się na dachu firmy Euro może wytwarzać rocznie od 15 do 25 MWh energii elektrycznej rocznie, w zależności od warunków pogodowych. Wystarcza to na oświetlenie korytarzy, biur, sanitariatów, wind i niektórych urządzeń biurowych, czyli ok. 10 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną całego budynku.
korzyści

Międzynarodowe doświadczenie RWE w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii to farmy wiatrowe, projekty wykorzystania promieniowania słonecznego i elektrownie wodne. Sztandarowy projekt Desertec”” realizowany przy współpracy RWE i europejskich przedsiębiorstw to plan wybudowania kilkudziesięciu elektrowni słonecznych wpółnocnej Afryce, z których energia zostanie przesłana między innymi do Europy, zapewniając stałe dostawy prądu. Na Polskim rynku RWE inwestuje w instalacje produkujące energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (Park Wiatrowy Suwałki). Do 2015 roku RWE planuje uruchomienie farm wiatrowych o mocy 300 megawatów na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Euro jest polską firmą istniejącą od 1998 roku, zajmującą się m.in. restrukturyzacją, komercjalizacją i zarządzaniem wszelkiego rodzaju nieruchomościami zlokalizowanymi w Polsce. Spółka specjalizuje się w wyszukiwaniu nieruchomości, które mają niewykorzystany potencjał w postaci odpowiednich biur, magazynów i bazy parkingowej, zajmując się następnie ich komercjalizacją i zarządzaniem.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tysięcy osób, zaopatruje 16 milionów klientów w energię elektryczną i 8 milionów klientów w gaz. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.
Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 900 tysiącom klientów oraz firma WE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Do 2015 roku RWE planuje budowę najnowocześniejszej elektrowni na węgiel kamienny na Śląsku o mocy 800 megawatów oraz uruchomienie farm wiatrowych o mocy 300 megawatów na Mazurach, Pomorzu
i w Wielkopolsce.

Źródło: RWE

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.