fbpx

Odżywienie roślin a ich podatność na choroby i szkodniki

Dostające się na powierzchnię korzeni czy liści, zarodniki grzybów kiełkują pod wpływem wydzielin roślinnych, których skład chemiczny w znacznym stopniu uzależniony jest od stanu odżywienia roślin, w tym przede wszystkim potasem i azotem.

Przy nadmiernym odżywieniu azotem dochodzi do zwiększenia zawartości w roślinie niskocząsteczkowych związków azotu, przy niedoborze głównych makro- i mikroelementów. Występujący w roślinach niedobór potasu objawia się między innymi nagromadzeniem w liściach znacznych ilości cukrów niskocząsteczkowych, aminokwasów oraz amidów, które stanowią idealne pożywienie dla grzybów. Aby doszło do ataku patogena musi on wykiełkować i wytworzyć grzybnię.

W celu ograniczenia ataków ze strony patogenów grzybowych niezbędna jest odpowiednia zawartość w roślinie wapnia i boru, które są składnikami blaszki środkowej, a dodatkowo pierwiastki te wpływają na ograniczenie aktywności wydzielanych przez grzyba enzymów celulolitycznych, co w znacznym stopniu zmniejsza infekcję rośliny. Z kolei bor wpływając na produkcję związków fenolowych, które ograniczają wzrost grzybni, redukuje namnażanie się patogena grzybowego.

W przypadku ataków ze strony pasożytów, na przykład bakteryjnych, prowadzących między innymi do wystąpienia plamistości liści, porażenie rośliny zależy od jej odżywienia potasem i wapniem i zwiększa się wraz ze stopniem niedożywienia rośliny tymi pierwiastkami. W tym przypadku pasożyty atakują roślinę poprzez aparaty szparkowe, a następnie rozprzestrzeniają się w apoplaście. Z kolei pasożyty, które wywołują zgniliznę korzeni, bardzo często atakują roślinę, przy niedoborze boru, w efekcie którego na roślinie pojawiają się rany, przez które pasożyty wnikają do wnętrza.

Natomiast w przypadku szkodników, nie stwierdza się tak wyraźnego wpływu odżywienia roślin makro- czy mikroskładnikami na ich ataki. W tym wypadku najbardziej narażone są rośliny młode, które charakteryzują się słabo wykształconymi tkankami okrywającymi.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Staram się wszystko uprawiać w 100% ekologicznie, dlatego też do nawożenia używam swojego kompostu do tego daje komposter-eb z biozymu, żeby cały proces dział się szybciej. Póki co nie miałem większych problemów z moimi uprawami.

  2. Poni dr hab. Marzena S. Brodowska . W związku z artykułem “Odrzywianie roślin a ich podatność na choroby i szkodniki” prosze o zapoznanie się wynikami doświadczeń stosowania odżywiania roślin metodą CULTAN . Powinno wyjść ograniczenie wymywania N ograniczenie strat N przez odgazowanie (gaz rozweseljący i amoniak) ograniczenie strat N przez spływ powierzchniowy oraz zmniejszenie atrakcyjności roślin dla szkodników i sprawców chorób przez ograniczenie ilości N azotanowego w roztworze glebowym , który może być pobierany w nadmiarze z prądem transpiracji. Pozdrawiam KSOLL NORBERT

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.