fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychOdwrócenie trendu na Matif. Cena pszenicy w górę trzeci dzień z rzędu...

Odwrócenie trendu na Matif. Cena pszenicy w górę trzeci dzień z rzędu i skok ceny rzepaku

Czwartek był dniem dobrych wieści dla unijnych plantatorów pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Ceny pszenicy i kukurydzy na paryskim Matifie rosły trzeci dzień z rzędu, zaś w przypadku rzepaku wzrost cen kontraktów na luty i maj przekroczył 15 EUR/t dając odpowiednio 546 i 544,5 EUR/t.

Na rynku pszenicy coraz wyraźniej widać odwrócenie trendu spadkowego; za nami kolejny dzień ze wzrostami, ponadto były one znów wyższe niż dzień wcześniej. Cena w kontraktach na marzec wzrosła o 4,25 EUR/t do 288,75 EUR/t. Wzrosty cen notowane były także za oceanem.

Podwyżki determinowane są przez wiadomości z Ukrainy; tamtejsze zbiory mają wynieść w tym roku 16 mln ton, a więc niecałą połowę wartości z roku 2022, a i ta wartość jest kwestionowana, bowiem trudno powiedzieć, jaka będzie kondycja finansowa ukraińskich przedsiębiorstw, gospodarstw, jaki będzie przebieg pogody i w końcu jak potoczą się dalej wydarzenia na froncie. Kwestionowane są także rosyjskie szacunki dotyczące tamtejszych zbiorów opiewające na przeszło 100 mln ton. Amerykański departament rolnictwa wskazuje obecnie na 91 mln ton.

Wczoraj na Matifie doszło do ożywionego handlu rzepakiem. Rynek rzepaku był wspierany przez rosnące ceny śruty sojowej w Chicago i udało się osiągnąć wzrosty przekraczające 15 EUR/t.

W górę poszła także cena kukurydzy, tym razem o 3,75 EUR/t do 278,5 EUR/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.