fbpx

Odszkodowanie za szkody spowodowane przez chronione zwierzęta

Komisja Europejska 8 listopada podjęła decyzję, aby w pełni umożliwić rolnikom otrzymanie pełnego odszkodowania za szkody spowodowane przez chronione zwierzęta, takie jak np. wilki. Rolnicy mogą liczyć również na zwrot kosztów poniesionych na inwestycje zapobiegające powstawaniu takich szkód.

Wsparcie w zakresie rozwiązywania konfliktów związanych z ochroną zwierząt chronionych można uzyskać z funduszy UE, w szczególności z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ze środków krajowych (pomoc państwa).

Zasady pomocy państwa dotyczące odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione są określone w wytycznych Unii Europejskiej dotyczących pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w okresie od 2014 do 2020 r. Do tej pory jedynie 80% inwestycji można było zwrócić poprzez pomoc państwa.

Obecna decyzja komisji Europejskiej zmienia wytyczne w celu dostosowania tej stawki do 100%. Państwa członkowskie będą również miały możliwość zwrotu 100% tak zwanych kosztów pośrednich, takich jak koszty weterynaryjne wynikające z leczenia rannych zwierząt i koszty pracy związane z poszukiwaniem zaginionych zwierząt w następstwie ataku chronionego zwierzęcia.

Źródło: Komisja Europejska

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.