fbpx

Odszkodowania za H5N1

Sprawa odszkodowań dla drobiarzy wciąż nierozwiązana. Ministerstwo rolnictwa oszacowało co prawda koszty, jakie poniesiono na zwalczanie ptasiej grypy, ale nadal nie wiadomo ile stracili sami hodowcy. N

Jak wyliczył resort rolnictwa z powodu ognisk ptasiej grypy, między innymi na utylizację padłych zwierząt, wydano ponad 12 milionów złotych. W ciągu kilku miesięcy ubito blisko milion sztuk drobiu. Od wygaśnięcia ostatniego ogniska choroby minął ponad miesiąc ale sami drobiarze przyznają, że nadal mają problemy z oszacowaniem strat jakie ponieśli.

Leszek Kawski Krajowa Rada Drobiarstwa: drobiarstwo polskie jest bardzo rozproszone. Nie wszyscy są zrzeszeni w izbach, w różnego rodzaju organizacjach. Wielu działa na wielkim rynku. Trudno do nich dotrzeć i zweryfikować pełną informację.

Mimo to, do ministerstwa rolnictwa cały czas wpływają kolejne dane mówiące o stratach jakie ponieśli hodowcy. Większość z nich liczy na odszkodowania z budżetu państwa. Jedyną z możliwych form krajowej pomocy mają być pieniądze z programu de minimis”. Przedstawiciele branży drobiarskiej coraz bardziej obawiają się, że na przyznanie unijnych rekompensat hodowcom nie zgodzi się Bruksela, uznając ich straty za zbyt małe.

Radosław Bełkot
TVP-redakcja rolna
foto: WRP

N”

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner