Odszkodowania za H5N1

Sprawa odszkodowań dla drobiarzy wciąż nierozwiązana. Ministerstwo rolnictwa oszacowało co prawda koszty, jakie poniesiono na zwalczanie ptasiej grypy, ale nadal nie wiadomo ile stracili sami hodowcy. N

Jak wyliczył resort rolnictwa z powodu ognisk ptasiej grypy, między innymi na utylizację padłych zwierząt, wydano ponad 12 milionów złotych. W ciągu kilku miesięcy ubito blisko milion sztuk drobiu. Od wygaśnięcia ostatniego ogniska choroby minął ponad miesiąc ale sami drobiarze przyznają, że nadal mają problemy z oszacowaniem strat jakie ponieśli.

Leszek Kawski Krajowa Rada Drobiarstwa: drobiarstwo polskie jest bardzo rozproszone. Nie wszyscy są zrzeszeni w izbach, w różnego rodzaju organizacjach. Wielu działa na wielkim rynku. Trudno do nich dotrzeć i zweryfikować pełną informację.

Mimo to, do ministerstwa rolnictwa cały czas wpływają kolejne dane mówiące o stratach jakie ponieśli hodowcy. Większość z nich liczy na odszkodowania z budżetu państwa. Jedyną z możliwych form krajowej pomocy mają być pieniądze z programu de minimis”. Przedstawiciele branży drobiarskiej coraz bardziej obawiają się, że na przyznanie unijnych rekompensat hodowcom nie zgodzi się Bruksela, uznając ich straty za zbyt małe.

Radosław Bełkot
TVP-redakcja rolna
foto: WRP

N”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności