Odstrzał dzików podpisany

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa podpisał rozporządzenie w sprawie odstrzału dzików – poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Nakazuje ono zmniejszenie populacji tych zwierząt w związku z afrykańskim pomorem świń.

Odstrzał może rozpocząć się pod koniec marca. Wcześniej trzeba będzie podpisać umowy z kołami łowieckimi – zaznaczyła. Dodała, że Główny Lekarz Weterynarii wyda instrukcję, w której zostanie określona liczba dzików do odstrzału, sposób badania zabitych zwierząt i ich zagospodarowania.

Przewiduje się, że mięso odstrzelonych dzików będzie można wykorzystać tylko na użytek własny.

Szacuje się, że odstrzelonych zostanie ok. 40 tys. dzików, odstrzały będą miały miejsce w pasie 50 km wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej, z wyjątkiem parków narodowych. Lech poinformowała, że koszt zmniejszenia populacji dzików ocenia się na 12 mln zł. Polska liczy, że część tej kwoty zwróci Unia Europejska.

Koła łowieckie za odstrzelenie dzika będą dostawały ok. 316 zł. Czas trwania odstrzałów będzie zależał od tempa spadku liczby zwierząt. Docelowo ma być osiągnięta gęstość populacji na poziomie co najwyżej 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy.

Marcin Nieradka; źródło: PAP