fbpx

Odsetki dla rolników od ARiMR za opóźnienia?

Realizacja dopłat za 2023 rok przebiega wyjątkowo ospale. Chociaż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację płatności końcowych ma czas do 30 czerwca, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Stąd nowy pomysł niektórych rolników. “Powinny być odsetki. Byłoby to uczciwe”.

W piątek prezes ARiMR Wojciech Legawiec informował, że zrealizowano już wypłaty 96% płatności w ramach dopłat bezpośrednich i 98% w ramach płatności obszarowych. Łatwo się więc domyślać, że nie wszyscy rolnicy otrzymali pieniądze w terminie upływającym z końcem czerwca. I faktycznie, chociażby pod naszym tekstem informacyjnym z piątku znalazły się wpisy osób potwierdzających takie okoliczności.

Samasz loteria - baner

“Do niedzieli włącznie mają czas, więc pieniądze mogą być w poniedziałek lub wtorek, a wysłane w niedzielę i odsetek nie będzie. U nas też tylko połowa wypłacona, na resztę czekamy cierpliwie.” – pisze Aga.

“A za niwypłacenie do końca czerwca będą odsetki za każdy dzień zwłoki ,ja jeszcze nie mam” – pyta Henryk (pisownia oryginalna).

“Powinny być odsetki. Byłoby to uczciwe.” – komentuje z kolei Magda.

Prezes Legawiec tłumaczy sprawę problemami z systemem informatycznym, minister Siekierski wprost wskazuje na zaniedbania poprzedników. Trudno jednak dziwić się pomysłom rolników, którzy nie otrzymali w terminie pieniędzy. W przypadku, kiedy oni dopuszczą się zaniedbań, odsetki to często najmniejszy wymiar kary. Może więc pora odwrócić sytuację…

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

7 KOMENTARZE

  1. Gmina Lidzbark Warmiński dopłaty mogą wpłynąć do końca lipca tak Pani powiedział w agencji…. A niektórzy nie otrzymali jeszcze nawet decyzji-od maja juz trochę minęło od maksymalnego czasu wystawienia decyzji. Mają w dupie a sezon w polu w pełni. Banki na opłaty nie poczekają i im się nie powie ze “mamy czas do końca miesiąca”. Brak słów.

  2. Dostałem dziś pismo z ARiMR że że względu na opóźnienia dopłaty za 2023 rok będą rozpoznawać do 30 sierpnia, potrzebuje pieniędzy aby zapłacić za faktury i muszę zaciągać kredyty a państwo za opóźnienia grosza nie da ale od rolnika będą egzekwować.

  3. Kłamią cały czas jakie 98% wypłacone warmińsko mazurskie gmina Lidzbark Warmiński kogo się nie zapytam czy ma zwierzęta czy produkcję roślinną to nie otrzymał dopłat

  4. Podejrzewam, że w sytuacji gdy do północy nie zdążą z wypłatami, sami odsetek nie wypłacą, trzeba będzie się upominać. Rolników w mojej okolicy ukarali srodze, sąsiad, który jest na ekologi dostał karę za brak seradeli, która była siana, ale z powodu suszy nie cała wykiełkowała, kara wynosi 4,500 tyś rocznie (na 4 lata mu dowalili, czyli 18 tyś,), człowiek ten jeżeli będzie za coś dostawać kary, w końcu będzie musiał sporo dopłacić do dopłat, odwołał się oczywiście, czekamy co dalej. W takiej sytuacji my rolnicy mamy darować odsetki? Suszy nam aplikacja nie uznała, a deszcz spadł dwa razy w 2023 roku, to co ten chłopak miał poplony konewką podlewać, to są jakieś parodie, to co teraz wyprawiają, za kontrolami kontrole, agencyjne, jakieś prywatne firmy, satelitarne, dronowe i samolotowe, to oczywiście są pieniądze na rolnictwo, jak szumnie opowiadają w tv, a Ty głupi człowieku płacz i płać, mimo tego, że wszystko zrobione zgodnie z planem. Temat rzeka, jak nas stary i nowy rząd potraktował.

    • Ja już agencji w ogóle nie odwiedzam – drugi rok z rzędu. Odwiedzę ją tylko w przypadku inwestycji za grubą kasę, ale na pewno nie po zwykłe dopłaty obszarowe. W ekologii byłem – wolę odjąć koszty certyfikacji od ceny produktu i produkować żywność tradycyjną z zachowaniem metod produkcji ekologicznej. Cisza, spokój, można zająć się pracą, a nie ślęczeniem nad papierologią, wypatrywaniem kontroli i udowadnianie, że nie jest się wielbłądem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.