Jakość korzeni buraka cukrowego, a tym samym zysk producenta, zależy w dużym stopniu od zawartości cukru. Jaka jest zawartość cukru w tegorocznych burakach cukrowych? Jak możemy na nią wpływać, aby poprawić opłacalność tej uprawy?
Pomimo że zawartość cukru w korzeniu buraka cukrowego jest uzależniona od odmiany, będąc względnie stałą cechą genetyczną, to jednak może być modyfikowana stosowaną agrotechniką. Różnice w zawartości cukru pomiędzy odmianami buraka cukrowego mogą wahać się w granicach kilku procent.
Nawożenie buraka jest jednym z czynników wpływających na koncentrację cukru w korzeniach.
Zwiększenie nawożenia azotem, fosforem i potasem może wpływać na zawartość cukru w korzeniu buraka cukrowego, przy czym wpływ ten zależy od rodzaju składnika nawozowego. Wyższe nawożenie azotowe najczęściej ogranicza zawartości cukru. Natomiast wyższe nawożenie fosforowe niekiedy może zwiększać koncentrację cukru w korzeniu buraka cukrowym.
W uprawie buraka cukrowego nie jest wskazana aplikacja zbyt wysokich dawek potasu, ponieważ tylko optymalne nawożenie tym makroskładnikiem korzystnie wpływa na zawartość cukru. Wysokie nawożenie potasowe, szczególnie przy niezbilansowanym nawożeniu azotem i fosforem, może prowadzić do zmniejszenia zawartości cukru w korzeniu buraka.
Zwiększenie zawartości cukru w buraku cukrowym stwierdza się również przy aplikacji magnezu. Jest to szczególnie widoczne w uprawie buraka cukrowego na glebach o niskiej zasobności w magnez przyswajalny.
Ważną rolę w koncentracji cukru w korzeniu buraka cukrowego odgrywa również sód. Ujawnia się to przy stosowaniu wysokiego nawożenia potasowego.
Niekiedy stwierdza się również zwiększenie zawartości cukru w korzeniach buraka cukrowego w efekcie dostarczania roślinom mikroelementów, w tym zwłaszcza boru i manganu. Stosowanie nawożenia organicznego w uprawie buraka cukrowego zasadniczo nie wpływa wyraźnie na zawartość cukru w korzeniu. Jednak stosowanie wysokich dawek gnojowicy mogą prowadzić do zmniejszenia koncentracji cukru w korzeniu buraka cukrowego.