fbpx
Strona głównaWiadomościOchrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych

Ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych

W trakcie 32 posiedzenia Sejmu RP ( 17 grudnia) posłowie wysłuchali przedstawionej przez Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela informacji z realizacji “Programu działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015 – 2019” za okres od 18 listopada 2015 r. do 17 listopada 2016 r.

Przyjęliśmy zasadę, ze celem strategicznym polityki rolnej jest ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych – podkreślił w czasie swojego wystąpienia w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że obecny rząd, jak żaden poprzedni, posiada dokładnie opisaną i sprecyzowaną politykę rolną, w ścisłym powiązaniu z polityką wobec obszarów wiejskich.

W sprawozdaniu przedstawiony został roczny bilans działań podejmowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jednostki podległe i nadzorowane, który pokazuje w sposób usystematyzowany, jak wiele ważnych decyzji oraz zmian ustawowych zostało przygotowanych w krótkim czasie, jak znaczące prace programowe zostały wykorzystane, aby polepszyć warunki produkcji rolnej oraz zabezpieczyć narodowy interes w kwestiach związanych z gospodarką ziemią.

Wszystkie działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizują założenia Programu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości.

Podsumowując rok swojej pracy minister Jurgiel zwrócił m.in. uwagę na uporządkowanie kwestii dotyczących obrotu ziemią rolną, wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny, wypłacie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70%, zwiększenie środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich.

Szef resortu rolnictwa poinformował również o zmianach organizacyjnych w instytucjach obsługujących rolnictwo, w tym na likwidację Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych i utworzenie na ich bazie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zapowiedział również powstanie Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Żywności, która powinna rozpocząć funkcjonowanie z początkiem roku 2018.

Mówił także o powołaniu Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie oraz opracowaniu przepisów prawnych wzmacniających pozycję rolnika w łańcuchu żywnościowym. Zwrócił również uwagę, że trwają prace związane z Paktem dla Obszarów Wiejskich.
Opracowany został ponadto Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020.

Źródło: MR i RW

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.