fbpx
Strona głównaPozostałeOcena polowa materiału siewnego za pomocą drona

Ocena polowa materiału siewnego za pomocą drona

Wojewódzki Inspektorat  Ochrony Środowiska w Łodzi  jako pierwsza jednostka Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa  w Polsce wykorzystuje drona w ocenie polowej materiału siewnego. Przy pomocy drona w 2020 roku przeprowadzono 64 oceny polowe materiału rolniczego kategorii elitarny oraz plantacji konopi.

– Trzech pracowników inspektoratu posiada licencję pilota BSP. Urządzenie wyposażone jest w sensory multispektralne umożliwiające tworzenie map 3D plantacji nasiennych. Dzięki nim można zlokalizować miejsce rozwoju choroby lub występowania szkodników. Mapowanie plantacji nasiennych umożliwia dokładne ustalenie wielkości plantacji oraz izolację przestrzenną od innych upraw mogących stanowić źródło obcego pyłku. Dron pozwala na szacowanie wielkości plonów. Umożliwia szybkie i łatwe obrazowanie powierzchni upraw wyłączonych z produkcji w wyniku suszy, przymrozków, działalności zwierząt leśnych. Możliwe staje się określenie wskaźników wegetacji roślin, ich zapotrzebowania na substancje odżywcze i wodę. Drona można wykorzystywać do liczenia roślin lub odstępów między nimi i do określania problemów dotyczących danej populacji – wyjaśnia  Andrzej Kwiatkowski- Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zdaniem WIORiN Łódź  teraz  praca przy ocenie plantacji nasiennych stała się bezpieczniejsza dzięki możliwości monitorowania obecności dzikich zwierząt, które stanowią realne zagrożenie dla inspektorów przeprowadzających lustrację.

– Wkrótce, dzięki współpracy z hodowcami i za pomocą odpowiednich algorytmów, możliwe będzie  też ocenianie tożsamości odmianowej roślin. – dodaje Kwiatkowski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.