fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUbezpieczenia i przepisyObywatele Ukrainy mogą już wykonywać wszelkie prace związane z działalnością rolniczą

Obywatele Ukrainy mogą już wykonywać wszelkie prace związane z działalnością rolniczą

Pomocnik rolnika będący Ukraińcem może od 28 stycznia wykonywać wszelkie czynności związane z pracą z prowadzeniem działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej albo pozostające w związku z wykonywaniem tych czynności.  

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jest to poszerzenie zakresu czynności wobec dotychczasowego ograniczenia do pomocy przy zbiorach owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich, niemniej zachowany zostaje wymóg, by obywatel Ukrainy przebywał na terenie Polski legalnie: na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jest to pobyt w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Jednocześnie wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 30 dni, a także korzystanie przez obywatela Ukrainy z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy, pozbawia go uprawnienia legalnego pobytu na terytorium Polski. 

W stosunku do obywateli Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także do obywateli Polski oraz innych państw, nadal obowiązują ograniczenia w zakresie świadczonej pomocy, jak i katalogu produktów, przy zbiorze których mogą świadczyć pomoc w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach; obowiązuje także limit czasu trwania tych umów tj. do 180 dni w danym roku kalendarzowym – informuje KRUS.  

1 KOMENTARZ

  1. To wspaniała wiadomość. Tylko dla kogo? Dla upadających polskich rolników?Czy dla Ukrainców, którym nie specjalnie chce się pracować?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.