Powiększa się zasięg suszy rolniczej

W  okresie od  11 czerwca do 10 sierpnia 2020 roku Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski na terenie 11 województw: Zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Susza notowana jest w uprawach: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, ziemniaka, chmielu, truskawek, buraka cukrowego, zbóż oraz drzew owocowych.

Według specjalistów IUNG największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 487 gminach Polski (19,66% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 192 gmin z wystąpieniem suszy tj. o 7,75 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 11 województwach na powierzchni 3,2% gruntów ornych .

– Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia występowały w północnej, północno-zachodniej, zachodniej oraz północno-wschodniej Polsce. Powiększający się deficyt wody w północnych i zachodnich rejonach Polski jest wynikiem braku dostatecznej ilości opadów, powodującym nadal duże niedobory wody w glebie na tym terenie. Występujący duży deficyt wody powoduje, że susza notowana jest na terenie woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego. W mniejszym stopniu niedobory wody dotyczą również województwa warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego – mówi prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG w Puławach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności