fbpx

Obowiązek określenia końcowego odbiorcy ukraińskiego zboża. Minister spotkał się z rolniczą “Solidarnością”

Przedstawiciele NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych spotkali się 29 grudnia z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem. Tematem rozmów były aktualne problemy i wyzwania.

Rozmawiano m.in. o sytuacji na rynku zbóż, Zielonym Ładzie, Funduszu Gwarancji Rolnych, sytuacji na rynku nawozów. Minister Kowalczyk zapewnił związkowców, że problem niekontrolowanego importu zbóż z Ukrainy został już opanowany: od listopada nie ma już w imporcie kategorii zboża technicznego, a ilość przywożonego zboża z Ukrainy diametralnie się zmniejszyła. – Wiele transportów zostało wycofanych – poinformował wicepremier Kowalczyk. Przedstwiciele Solidarności RI otrzymali ponadto zapewnienie, że od 2023 roku wwożone zza wschodniej granicy zboże będzie badane na wejściu do Polski w kierunku pozostałości pestycydów przy użyciu zakupionych już chromatografów.

Minister Kowalczyk podkreślił, że jest w stałym kontakcie z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim, z którym rozmawia m.in. o wprowadzeniu deklaracji tranzytowej dla zbóż z obowiązkowym określeniem końcowego odbiorcy transportu, dzięki której będzie wiadomo kto komu sprzedaje zboże i gdzie ma zostać dostarczone. W połowie stycznia natomiast minister rozpoczyna rozmowy z ministrami rolnictwa krajów UE w celu wypracowania nowych rozwiązań w zakresie eksportu produktów rolno spożywczych z Ukrainy

– Sprawa eksportu zboża z Ukrainy będzie na mój wniosek omawiana 30 stycznia na posiedzeniu unijnej Rady Ministrów Rolnictwa. Obecnie obowiązujące przepisy eksportowe będą obowiązywać do maja 2023 roku – poinformował minister Henryk Kowalczyk.

Podczas spotkania rozmawiano też o Zielonym Ładzie. Minister przypomniał, że Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zgłosiła zastrzeżenia do przedstawionych przez Komisję Europejską propozycji Zielonego Ładu.

– Dzięki naszej interwencji obowiązek ugorowania został zawieszony, a o ograniczaniu stosowania nawozów i środków ochrony roślin dyskusje w dalszym ciągu trwają – dodał szef Ministerstwa Rolnictwa.

Tematem rozmów była też sytuacja na rynku nawozów, Fundusz Gwarancji Rolnych oraz działalność Krajowej Grupy Spożywczej. Minister podkreślił, że ceny nawozów spadły dzięki interwencji Rządu, jednak nierealne jest, by w obecnej sytuacji nawozy kosztowały 2,5 tys. zł. za tonę.

Projekt ustawy o Funduszu Gwarancji Rolnych został złożony do Kancelarii Premiera RP i ustawa powinna wejść w życie w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Co do działalności KGS, wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że będzie prowadził rozmowy, aby rozszerzyć zakres działań Krajowej Grupy Spożywczej nie tylko na rynku zbóż, ale także na innych rynkach.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.