Obowiązek koszenia łąk i nieużytków należy przesunąć na wrzesień?

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Ministra Środowiska o stworzenie odpowiednich zapisów prawnych, które przesuną obowiązek koszenia łąk i nieużytków na miesiąc wrzesień.

– Ich przedwczesne koszenie sprawia, że wiele owadów zapylających, w tym pszczoły, nie mogą właściwie przygotować się do zimowli. Na takich obszarach rośnie nawłoć, zioła i inne rośliny stanowiące bogatą bazę pożytkową dla zapylaczy. Późniejsze koszenie (po przekwitnięciu roślin) spowoduje rozsiewanie ich na lata następne. Dotyczy to również roślin chronionych, a występujących sporadycznie na takich obszarach – mówi Tadeusz Dylon, prezydent PZP.

Zdaniem pszczelarzy taka zmiana będzie dobrym kierunkiem długofalowych i długotrwałych działań na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w zakresie dogodnych warunków do egzystencji owadów zapylających oraz lepszego funkcjonowania pszczelarstwa w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności