fbpx
Strona głównaWiadomościObowiązek koszenia łąk i nieużytków należy przesunąć na wrzesień?

Obowiązek koszenia łąk i nieużytków należy przesunąć na wrzesień?

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Ministra Środowiska o stworzenie odpowiednich zapisów prawnych, które przesuną obowiązek koszenia łąk i nieużytków na miesiąc wrzesień.

– Ich przedwczesne koszenie sprawia, że wiele owadów zapylających, w tym pszczoły, nie mogą właściwie przygotować się do zimowli. Na takich obszarach rośnie nawłoć, zioła i inne rośliny stanowiące bogatą bazę pożytkową dla zapylaczy. Późniejsze koszenie (po przekwitnięciu roślin) spowoduje rozsiewanie ich na lata następne. Dotyczy to również roślin chronionych, a występujących sporadycznie na takich obszarach – mówi Tadeusz Dylon, prezydent PZP.

Zdaniem pszczelarzy taka zmiana będzie dobrym kierunkiem długofalowych i długotrwałych działań na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w zakresie dogodnych warunków do egzystencji owadów zapylających oraz lepszego funkcjonowania pszczelarstwa w Polsce.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.