fbpx

Obora kompostowa

Nasza redakcja miała przyjemność odwiedzić firmę Tama Plastic Industry zlokalizowaną w kibucu Mishmar Ha’Emek w Izraelu. Kibuc Mishmar Ha’Emek został założony w Izraelu w 1922 roku. Jest to rodzaj osiedla spółdzielczego, które posiada obecnie ok 1000 członków, z czego 500 jest uprawniona do głosowania. Mieszkańcy kibucu dzielą pracę i całą własność między siebie.

W Izraelu istnieje 269 kibuców, w których mieszka mniej niż 2% obywateli. Kibuc to rodzaj spółdzielczych gospodarstwach rolnych, w których szczególną uwagę przykłada się do odpowiedzialności, równości i demokracji. Każdy mieszkaniec kibucu powinien – jak głosi hasło dawać wedle swoich możliwości i otrzymywać według swoich potrzeb”.
Wszystkie decyzje dotyczące osiedla i mieszkańców podejmowane są na walnym zgromadzeniu, gdzie każdy mieszkaniec może oddać jeden głos. Członkowie kibucu nie posiadają własności, a pracę wykonują nieodpłatnie dla dobra zbiorowości, w zamian otrzymując od społeczności mieszkanie, pełne wyżywienie, opiekę medyczną, dostęp do przedszkoli, domu spokojnej starości, oraz prawo do wyjazdu na urlop.

Gospodarstwo mleczarskie w kibucu Mishmar Ha’Emek
W kibucu Mishmar Ha’Emek znajduje się gospodarstwo mleczarskie, które jest jednym ze źródeł dochodu dla osiedla. Gospodarstwo posiada oborę ze ściółką z kompostu, roboty udojowe, sterowane otwory dachowe i system zraszania. Wszystko to, mimo gorącego klimatu, pozwala stworzyć odpowiednie warunki dla uzyskania dobrej wydajności mlecznej od trzymanych w gospodarstwie 220 krów.
W 2005 roku, ze względu na nowe wymagania izraelskie dotyczące ochrony wód, spółdzielnia zainwestowała ok 6,5 mln zł w nową oborę kompostową. W oborze krowy podzielone są na cztery grupy, z których każda jest dojona robotem udojowym firmy Lely A1. W Izraelu pracuje jedynie 55 takich robotów. Z wydajnością 12000 litrów mleka, krowy z tego gospodarstwa osiągnęły największą wydajność spośród wszystkich gospodarstw izraelskich używających robotów udojowych. Cena mleka wynosi ok 1,7 zł/l i rokrocznie zostaje dostosowana do warunków gospodarczych. Podobnie jak u nas, dopłaca się do mleka za dobrą jakość i zawartość składników odżywczych. Standardowe wartości odżywcze to 3,7% tłuszczu i 3,3% białka dla wartości mniejszej niż 220.000 komórek somatycznych na ml. W Izraelu istnieją również kwoty mleczne. Gospodarstwo może sprzedać własne kwoty tylko gospodarstwu o podobnych rozmiarach. Ma to zapobiegać tworzeniu się gospodarstw molochów. Średni okres użytkowania krowy w tym gospodarstwie wynosi 2,7 laktacji. 30% krów wymieniana jest na nowe. Największym problemem dla fermy jest to, że wymiona krowy nie mogą być wystarczająco często dojone. Z wykorzystaniem robota uzyskuje się średnio 3,2 dojenia na dzień. Do karmienia używa się paszy TMR opartej głównie na kiszonkach z całych roślin pszenicy oraz kiszonkach z kukurydzy. Gospodarstwa nie posiadają własnej paszy. Pasza zamawiana jest ze specjalistycznych firm zajmujących się wytwarzaniem takich pasz. Jest ona podawana przy pomocy podajnika Lely Junio.
Współczynnik zapłodnienia wynosi 43%, zaś indeks zapłodnienia wynosi średnio 2,2. Wszystkie krowy po drugiej laktacji zostają ponownie zapłodnione po 60 dniach odpoczynku, zaś dla krów w stadium pierwszej laktacji stosuje się 90 dniowy okres regeneracji.

Siedmioletnia ściółka kompostowa
Krowy utrzymywane są w boksach 20 m2/krowę, bez słomy, na kompoście. Raz dziennie, przy użuciu brony, wyrównuje się podłoże. Ciepły i suchy klimat zapewnia komfortowe legowisko. W zimie, kiedy wilgotność jest większa, legowiska są posypywane specjalnie przygotowanym papierowym granulatem pochodzącym z recyklingu. W korytarzu paszowym zainstalowany jest robot usuwający gnojowicę, która jest mieszana z materiałami stałymi i przechowywana na płycie obornikowej, aż do momentu wywozu na pole.
Ściółka kompostowa w tej oborze nie była wymieniana od siedmiu lat. Mimo to gospodarstwo nie ma problemu z mastitis czy nieodpowiednimi komórkami somatycznymi, a jego wydajność jest rekordowa. Zysk z jednego litra mleka wynosi w kibucu Mishmar Ha’Emek 25%.
W lecie, gdy panuje tu temperatura 40oC, aby zapobiec przegrzewaniu się krów zainstalowane są specjalne zraszacze, oraz otwierany dach.
Technika w tym gospodarstwie jest w pełni zautomatyzowana a do jej obsługi potrzeba jedynie pięciu pracowników.

Jednym ze źródeł dochodu dla kibucu Mishmar Ha’Emek jest produkcja przemysłowa, którą zajmuje się firma Tama Plastic Industry. Przedsiebiorstwo zostało założonew 1950 roku. Jego obroty roczne sięgają 242 mln Euro, a jej wzrost sięgnął w 2011 r. 30%. Tama Plastic Industry posiada 7 zakładów produkcyjnych w Izraelu oraz w Europie. Tama jest znana z produkcji siatek do pras zwijających, głównie dla takich firm jak John Deere, Claas, New Holland czy Case. Wyjątkowy system “Edge-to-Edge” sprawił, że Tama stała się potentatem rynkowym. Dzięki specjalnemu splotowi zastosowanemu w systemie, siatka nie kurczy się pod wpływem ciężaru i okala całą szerokość beli od brzegu do brzegu. Trzeba też wspomnieć, że Tama jako pierwsza z firm produkujących siatki pobiła dotychczasowy rekord 4200 m nawijając 4500 m siatki na jedną rolkę. Możliwe to było dzięki obniżeniu wagi siatki przy równoczesnym zwiększeniu wytrzymałości, uzyskanemu przez zastosowanie unikalnego splotu.
Innymi żródłami dochodu dla kibucu są uprawa bawełny, kukurydzy, zbóż, migdałów, oliwek oraz hodowla krów mlecznych i drobiu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.