fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyObawy o pogodę wspierają rynek zbóż i oleistych

Obawy o pogodę wspierają rynek zbóż i oleistych

Notowania giełdowe zbóż i soi rosły w środę (14.07.21), ponieważ długoterminowe prognozy pogody dla terenów amerykańskich upraw są ponownie niekorzystne. Pod koniec przyszłego tygodnia suche i gorące warunki mogą powrócić i jeśli się utrzymają do sierpnia, będą szkodzić także soi.

Jak informuje portal ewgt.pl obecne prognozy plonowania amerykańskiej kukurydzy są na rekordowym poziomie, a kondycja zbliżona do średniej wieloletniej. Jednak ewentualne pogorszenie stanu upraw może doprowadzić do znacznego pogorszenia krajowego bilansu tego zboża.

Niektórzy analitycy uważają, że USDA zbyt optymistycznie oszacował brazylijskie zbiory (trwają) i eksport z tego kraju. Mniejsza podaż z Ameryki Południowej (też przez problemy logistyczne w Argentynie) daje szansę na wzrost popytu na amerykańską kukurydzę jeszcze w starym sezonie. Może to dodatkowo pogorszyć, już napięty bilans w USA.

Ostatnia prognoza USDA zakłada, że światowe zbiory pszenicy będą rekordowe, ale tylko minimalnie przewyższą zużycie. Tymczasem raport lipcowy tylko minimalnie obniżył dotkniętą suszą produkcję pszenicy jarej w Kanadzie.

Niektórzy oczekują tamtejszych zbiorów na poziomie tylko lekko powyżej 20 mln ton w porównaniu do 31,5 mln ton prognozowanych przez USDA. Niepewne są też bardzo optymistyczne (po korekcie w dół o 1 mln ton do 85 mln ton) prognozy rosyjskiej produkcji.

Ostatnio rosyjska agencja konsultingowa SovEcon obniżyła prognozę zbiorów pszenicy w Rosji o ponad 2 mln ton do 82,3 mln ton ze względu na niższy niż oczekiwano plon na początku kampanii żniwnej.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.