Obawy o pogodę wspierają rynek zbóż i oleistych

Notowania giełdowe zbóż i soi rosły w środę (14.07.21), ponieważ długoterminowe prognozy pogody dla terenów amerykańskich upraw są ponownie niekorzystne. Pod koniec przyszłego tygodnia suche i gorące warunki mogą powrócić i jeśli się utrzymają do sierpnia, będą szkodzić także soi.

Jak informuje portal ewgt.pl obecne prognozy plonowania amerykańskiej kukurydzy są na rekordowym poziomie, a kondycja zbliżona do średniej wieloletniej. Jednak ewentualne pogorszenie stanu upraw może doprowadzić do znacznego pogorszenia krajowego bilansu tego zboża.

Niektórzy analitycy uważają, że USDA zbyt optymistycznie oszacował brazylijskie zbiory (trwają) i eksport z tego kraju. Mniejsza podaż z Ameryki Południowej (też przez problemy logistyczne w Argentynie) daje szansę na wzrost popytu na amerykańską kukurydzę jeszcze w starym sezonie. Może to dodatkowo pogorszyć, już napięty bilans w USA.

Ostatnia prognoza USDA zakłada, że światowe zbiory pszenicy będą rekordowe, ale tylko minimalnie przewyższą zużycie. Tymczasem raport lipcowy tylko minimalnie obniżył dotkniętą suszą produkcję pszenicy jarej w Kanadzie.

Niektórzy oczekują tamtejszych zbiorów na poziomie tylko lekko powyżej 20 mln ton w porównaniu do 31,5 mln ton prognozowanych przez USDA. Niepewne są też bardzo optymistyczne (po korekcie w dół o 1 mln ton do 85 mln ton) prognozy rosyjskiej produkcji.

Ostatnio rosyjska agencja konsultingowa SovEcon obniżyła prognozę zbiorów pszenicy w Rosji o ponad 2 mln ton do 82,3 mln ton ze względu na niższy niż oczekiwano plon na początku kampanii żniwnej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności