fbpx
Strona głównaPozostałeO wysokich cenach, na wysokim szczeblu

O wysokich cenach, na wysokim szczeblu

W minioną środę tj. 6 sierpnia w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się spotkanie ministra Marka Sawickiego z przedstawicielami zakładów nawozowych oraz związków i organizacji rolniczych. Głównym tematem spotkania były rosnące ceny nawozów. O tym problemie minister ma również rozmawiać już wkrótce na forum Komisji Europejskiej. N

W spotkaniu brali udział przedstawiciele zakładów nawozowych: FOSFORY, FOSFAN, LUVENA, PUŁAWY, ANWIL, POLICE, KĘDZIERZYN, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych. Na zaproszenie ministra, uczestniczyła w nim także Grażyna Henclewska podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Rozmowy podjęto w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów. Producenci przedstawili sytuację na rynku nawozów wskazując, że wzrost cen spowodowany był głównie ceną surowców: fosforanów i soli potasowej. W ostatnim roku ceny tych surowców zwiększyły się nawet o 300 – 400%.

Przedstawiciele związków zwrócili jednak uwagę na znaczne poprawienie w ostatnim półroczu ( w stosunku do dwóch ostatnich lat) wyników finansowych zakładów nawozowych.
– Zyski i starty wnikające z koniunktury powinny być rozkładane bardziej równomiernie pomiędzy wszystkich uczestników rynku – powiedział podczas spotkania M. Sawicki.
Szef resortu zapowiedział ponadto, że podejmie starania o zniesienie ograniczeń importowych w zakresie soli potasowej. Stwierdził także, że problemy na rynku nawozów występują już w wielu unijnych krajach, dlatego będzie się starał o przeprowadzenie na ten temat debaty na forum Komisji Europejskiej.
Przedstawiciele organizacji rolniczych zadeklarowali omówienie sprawy wysokich cen nawozów na posiedzeniu COPA – COGECA.

MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.