O wysokich cenach, na wysokim szczeblu

W minioną środę tj. 6 sierpnia w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się spotkanie ministra Marka Sawickiego z przedstawicielami zakładów nawozowych oraz związków i organizacji rolniczych. Głównym tematem spotkania były rosnące ceny nawozów. O tym problemie minister ma również rozmawiać już wkrótce na forum Komisji Europejskiej. N

W spotkaniu brali udział przedstawiciele zakładów nawozowych: FOSFORY, FOSFAN, LUVENA, PUŁAWY, ANWIL, POLICE, KĘDZIERZYN, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych. Na zaproszenie ministra, uczestniczyła w nim także Grażyna Henclewska podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Rozmowy podjęto w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów. Producenci przedstawili sytuację na rynku nawozów wskazując, że wzrost cen spowodowany był głównie ceną surowców: fosforanów i soli potasowej. W ostatnim roku ceny tych surowców zwiększyły się nawet o 300 – 400%.

Przedstawiciele związków zwrócili jednak uwagę na znaczne poprawienie w ostatnim półroczu ( w stosunku do dwóch ostatnich lat) wyników finansowych zakładów nawozowych.
– Zyski i starty wnikające z koniunktury powinny być rozkładane bardziej równomiernie pomiędzy wszystkich uczestników rynku – powiedział podczas spotkania M. Sawicki.
Szef resortu zapowiedział ponadto, że podejmie starania o zniesienie ograniczeń importowych w zakresie soli potasowej. Stwierdził także, że problemy na rynku nawozów występują już w wielu unijnych krajach, dlatego będzie się starał o przeprowadzenie na ten temat debaty na forum Komisji Europejskiej.
Przedstawiciele organizacji rolniczych zadeklarowali omówienie sprawy wysokich cen nawozów na posiedzeniu COPA – COGECA.

MS/Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności