fbpx

O wysokich cenach, na wysokim szczeblu

W minioną środę tj. 6 sierpnia w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się spotkanie ministra Marka Sawickiego z przedstawicielami zakładów nawozowych oraz związków i organizacji rolniczych. Głównym tematem spotkania były rosnące ceny nawozów. O tym problemie minister ma również rozmawiać już wkrótce na forum Komisji Europejskiej. N

W spotkaniu brali udział przedstawiciele zakładów nawozowych: FOSFORY, FOSFAN, LUVENA, PUŁAWY, ANWIL, POLICE, KĘDZIERZYN, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych. Na zaproszenie ministra, uczestniczyła w nim także Grażyna Henclewska podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Rozmowy podjęto w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów. Producenci przedstawili sytuację na rynku nawozów wskazując, że wzrost cen spowodowany był głównie ceną surowców: fosforanów i soli potasowej. W ostatnim roku ceny tych surowców zwiększyły się nawet o 300 – 400%.

Przedstawiciele związków zwrócili jednak uwagę na znaczne poprawienie w ostatnim półroczu ( w stosunku do dwóch ostatnich lat) wyników finansowych zakładów nawozowych.
– Zyski i starty wnikające z koniunktury powinny być rozkładane bardziej równomiernie pomiędzy wszystkich uczestników rynku – powiedział podczas spotkania M. Sawicki.
Szef resortu zapowiedział ponadto, że podejmie starania o zniesienie ograniczeń importowych w zakresie soli potasowej. Stwierdził także, że problemy na rynku nawozów występują już w wielu unijnych krajach, dlatego będzie się starał o przeprowadzenie na ten temat debaty na forum Komisji Europejskiej.
Przedstawiciele organizacji rolniczych zadeklarowali omówienie sprawy wysokich cen nawozów na posiedzeniu COPA – COGECA.

MS/Wrp.pl
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.