fbpx

O skutecznym zwalczaniu salmonelli w stadach drobiu

Krajowe  programy  zwalczania salmonelli w stadach drobiu były tematem obradującej 25 października Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi .

Polska  ma cztery programy mające na celu zwalczanie salmonelli w stadach drobiu, a pierwszy z nich funkcjonuje od 2008 r. Uczestniczący w obradach wiceminister rolnictwa  Rafał Romanowski, szczegółowo przedstawił założenia programów oraz wydatki poniesione w związku z ich wdrażaniem.

Samasz loteria - baner

Natomiast naczelnik Wydziału ds. Chorób Zwierząt w Biurze Zdrowia i Ochrony Zwierząt Głównego Inspektoratu Weterynarii Karolina Florek poinformowała, że w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) od 1 stycznia do 24 października br. odnotowano 403 zgłoszenia salmonelloz w UE; 49 powiadomień dotyczyło Polski, w tym 45 dotyczyło mięsa, a 4 – jaj, ale w żadnym z powiadomień nie potwierdzono serotypów salmonelli, które stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Przyczyną salmonelloz u ludzi jest nie tylko drób.

W trakcie dyskusji podkreślono, że nawet najdrobniejsze niedociągnięcia będą szybko wykorzystywane i nadmiernie nagłaśniane przez inne kraje, konkurujące z polskimi drobiarzami, ponieważ Polska jest znaczącym eksporterem drobiu i jaj na rynki unijne i światowe.

Źródło: Sejm RP

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.