fbpx

O polskim rolnictwie na arenie UE

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel będzie wnioskować o rozszerzenie porządku obrad poniedziałkowego (15.02) spotkania unijnych ministrów rolnictwa o debatę nt. sytuacji na rynkach rolnych – dowiedziała się PAP w resorcie rolnictwa.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, które odbędzie się w Brukseli, ministrowie chcą rozmawiać na temat dobrostanu zwierząt. Komisja Europejska poinformuje także ministrów o aktualnej sytuacji w międzynarodowym handlu produktami rolnymi.
 
Zdaniem ministra Jurgiela, nie należy marginalizować sytuacji na rynkach rolnych, która jest trudna, zwłaszcza na rynku wieprzowiny oraz mleka. W opinii Jurgiela „jest to jeden z ważniejszych problemów, z którym boryka się Polska oraz wiele krajów członkowskich i dlatego nie może być on przedmiotem obrad jedynie podczas lunchu lub w sprawach różnych”. Według szefa resortu rolnictwa Komisja Europejska ma instrumenty stabilizacji rynków rolnych, ale z nich nie korzysta.
 
Jak dowiedziała się PAP, polski minister nie poprze planów negocjacji umów w zakresie liberalizacji handlu produktami rolno-spożywczymi pomiędzy UE a krajami trzecimi, w których standardy produkcji żywności są niższe od tych, jakie obowiązują unijnych rolników. Jurgiel uważa, że taka liberalizacji jeszcze bardziej będzie zakłócać warunki konkurencji.
 
Szef polskiego resortu rolnictwa zamierza też zwrócić uwagę na to, że cały ciężar zabezpieczenia terytorium UE przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) spoczywa na Polsce. Zdaniem ministra nasz kraj w pełni wywiązuje się z tego obowiązku. Od stycznia 2015 roku nie było w Polsce przypadku wystąpienia ASF u trzody chlewnej i dlatego KE przy podejmowaniu decyzji powinna brać pod uwagę opinię Polski – zaznaczył minister, odnosząc się do pojawiających się informacji o tym, że KE zamierza rozszerzyć obszar objęty w Polsce ograniczeniami o nowe gminy. Jurgiel uważa natomiast, że KE powinna podjąć pilne działania w związku z występowaniem ASF na Ukrainie.
 
Na poniedziałkowym posiedzeniu Komisja przedstawi Radzie również długofalową strategię na rzecz badań naukowych w rolnictwie. Zaplanowano też zapoznanie się Rady z wynikami niedawnej konferencji w Amsterdamie poświęconej odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, którą zorganizowała prezydencja holenderska.
 
Marcin Nieradka/Źródło: PAP, Wpolityce.pl
 
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.