O polityce rolnej USA w SGGW

W dniu 24 października, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, odbędzie się konferencja pt. Polityka rolna Stanów Zjednoczonych w świetle Farm Bill 2008 oraz przyszłości WPR w UE po roku 2013″. Organizatorami konferencji są Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Fundacja Edukacyjna 4H oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych. N”

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00 w Auli SGGW, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Program zapowiada się bardzo ciekawie. W pierwszej części będzie można wysłuchać kilku referatów na tematów mechanizmów, na jakich oparta jest polityka rolna w USA. Omówione zostaną instrumenty i struktura finansowa, zapisane w najważniejszej ustawie rolniczej w USA, o nazwie The Farm Bill (w tłumaczeniu: rachunkowość gospodarstw”). Ustawę można porównać do naszego PROW i instrumentów wsparcia państwa, a w skali UE do Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Farm Bill określa bowiem, jaką drogą pójdzie amerykańskie rolnictwo i jakie otrzyma wsparcie finansowe. Warto dodać, że tylko w roku 2007 była to kwota 72 mld dolarów.
Ze strony amerykańskiej w konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.
W drugiej części konferencji przedstawione zostanie stanowisko Danii w sprawie zmian w WPR po 2013 r., które zaprezentuje Fleming Duus Mathiesen, Radca Minister, Ambasada Królestwa Danii w Warszawie. Swoją opinię na ten temat zaprezentuje także strona holenderska. Konferencja zakończy się dyskusją, a debatę podsumuje prof. Tomasz Tomczak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

MS/Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności