fbpx

O materiale siewnym rzepaku w Kobylnicach

W dniu 28 maja br. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Oleistych w Kobylnikach. Organizatorem posiedzenia były zakłady tłuszczowe ADM Szamotuły.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju posiada stałego przedstawiciela w Komisji ds. Rejestracji. W spotkaniu w Kobylnikach wzięli udział ponadto prezes zarządu PSPO Roman Rybacki i dyrektor generalny PSPO Lech Kempczyński.

Lech Kempczyński przekazał zebranym wnioski ze spotkania branży przetwórstwa nasion oleistych oraz branży nasiennej zorganizowanego przez PSPO i Polską Izbą Nasienną w dniu 22 kwietnia 2010 r. Zebrani z zadowoleniem przyjęli informację, że zawartość glukozynolanów w zdecydowanej większości badanych nasion siewnych nie przekracza obowiązującego poziomu 15µM/g nasion. Poza tym prawie wszystkie firmy hodowlano – nasienne wprowadziły już jednolity system pakowania odmian nasion rzepaku w jednostki siewne, co znacznie ułatwia rolnikowi wybór odpowiedniej odmiany oraz umożliwia przeprowadzenie precyzyjnego siewu. Firmy nasienne, takie jak AgroBras, EURALIS Semences, Hodowla Roślin Strzelce, KWS Polska, Lantmännen SW Seed, Syngenta Seeds Polska stosują jednostki siewne odmian mieszańcowych zawierające 1,5 mln żywych nasion na 3 ha, natomiast w przypadku odmian populacyjnych ? 2,0-2,1 mln żywych nasion na 3 ha. Hodowla Roślin Strzelce rozpoczęła proces wprowadzania jednostek siewnych już w tym roku, zaś od przyszłego roku także nasiona Hodowli Roślin Smolice będą konfekcjonowane w systemie jednostkowym. Tylko w przypadku firmy Monsanto Polska pojęcie jednostki siewnej ze względu na ustalenia korporacyjne odnosi się do liczby nasion ogółem.
Po długiej dyskusji uczestnicy posiedzenia stwierdzili, że niestety w dalszym ciągu niezadowalająca jest ilość stosowanych w zasiewach rzepaku odmian mieszańcowych charakteryzujących się plonem od kilku do kilkunastu procent wyższym niż średnio wysoko plonujące odmiany populacyjne.
Dlatego też licząc, że wpłynie to na wzrost udziału odmian mieszańcowych, a dzięki temu zwiększenie plonów rzepaku, zebrani postulowali o ustalenie odmiennego wzorca dla odmian mieszańcowych i populacyjnych w badaniach prowadzonych przez COBORU.
Natomiast celem poprawy aktualnej sytuacji w zakresie rejestracji odmian rzepaku stwierdzono potrzebę wprowadzenia możliwości wykreślania z listy odmian zalecanych (LOZ) tych, u których stwierdzono niezadowalające wyniki w ciągu ostatnich dwóch lat badań. Za kryterium w tym zakresie należy przyjąć poziom plonowania poniżej 95-98% przyjętego wzorca.

Źródło: PSPO

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.