fbpx

NSZZ RI ,,Solidarność’’: Wysokie stawki opłat weterynaryjnych to dalsza likwidacja hodowli

NSZZ RI ,,Solidarność’’ jest oburzony i  przeciwny  drastycznemu wzrostowi stawek opłat  za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną , które obowiązują od 11 sierpnia w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.

– Z cała stanowczością należy wskazać, że drastyczna podwyżka opłaty m.in. za wydanie świadectwa zdrowia dla świń doprowadzi do likwidacji stad i dalszej likwidacji gospodarstw hodujących trzodę chlewną, które i tak zostały w znacznej liczbie zlikwidowane w związku  z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wprowadzone rozwiązania mogą doprowadzić do ostatecznego załamania hodowli trzody chlewnej w Polsce i będą szczególnie niekorzystne dla rodzimej hodowli, w szczególności dla gospodarstw specjalizujących się w hodowli loch. Należy też zgodzić się z opinią, że wprowadzone przepisy są zaprzeczeniem zapowiadanej polityki wspierania małych gospodarstw z produkcją zwierzęcą i stawiających na małe przetwórstwo w ramach rolniczego handlu detalicznego lub działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej – mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’.

Dlatego też rolnicza ,,Solidarność’’  konstatując powyższe fakty i brak uwzględnienia głosu środowiska rolniczego w konsultacjach społecznych, domaga się od ministra rolnictwa i rozwoju wsi  pilnej zmiany przepisów rozporządzenia w kierunku przywrócenia stawek, które realnie będą odzwierciedlać  koszty możliwe do poniesienia przez rolników i biorące pod uwagę koszty hodowli, ceny za sprzedawany surowiec a także trudną stację na rynku trzody w Polsce.

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner