fbpx
Strona głównaWiadomościNSZZ RI ,,Solidarność’’: Wysokie stawki opłat weterynaryjnych to dalsza likwidacja hodowli

NSZZ RI ,,Solidarność’’: Wysokie stawki opłat weterynaryjnych to dalsza likwidacja hodowli

NSZZ RI ,,Solidarność’’ jest oburzony i  przeciwny  drastycznemu wzrostowi stawek opłat  za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną , które obowiązują od 11 sierpnia w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.

– Z cała stanowczością należy wskazać, że drastyczna podwyżka opłaty m.in. za wydanie świadectwa zdrowia dla świń doprowadzi do likwidacji stad i dalszej likwidacji gospodarstw hodujących trzodę chlewną, które i tak zostały w znacznej liczbie zlikwidowane w związku  z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wprowadzone rozwiązania mogą doprowadzić do ostatecznego załamania hodowli trzody chlewnej w Polsce i będą szczególnie niekorzystne dla rodzimej hodowli, w szczególności dla gospodarstw specjalizujących się w hodowli loch. Należy też zgodzić się z opinią, że wprowadzone przepisy są zaprzeczeniem zapowiadanej polityki wspierania małych gospodarstw z produkcją zwierzęcą i stawiających na małe przetwórstwo w ramach rolniczego handlu detalicznego lub działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej – mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’.

Dlatego też rolnicza ,,Solidarność’’  konstatując powyższe fakty i brak uwzględnienia głosu środowiska rolniczego w konsultacjach społecznych, domaga się od ministra rolnictwa i rozwoju wsi  pilnej zmiany przepisów rozporządzenia w kierunku przywrócenia stawek, które realnie będą odzwierciedlać  koszty możliwe do poniesienia przez rolników i biorące pod uwagę koszty hodowli, ceny za sprzedawany surowiec a także trudną stację na rynku trzody w Polsce.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.