Nowy Viking wśród rozrzutników

Ma szeroki rozrzut, wzmocnioną konstrukcję i imponujące rozmiary. Ten gigant bez trudu udźwignie 14 ton obornika. O czym mowa…?

Inżynierowie firmy Metal-Fach zaprezentowali swoje najnowsze dzieło – rozrzutnik Viking N272/3. Ta maszyna doskonale sprawdzi się w dużych gospodarstwach.

Jest młodszym „kolegą” dobrze już znanych rolnikom rozrzutników N272/1 i N272/2, ale mających nieco inne parametry i wyposażenie. I, choć nowy, Viking N272/3 powoli zyskuje sobie zwolenników.

– Viking cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów – nie kryje Andrzej Kolędo, kierownik marketingu w Metal-Fachu. – To maszyna, która ze względu na swoje rozmiary i wydajność, będzie przydatna zwłaszcza w dużych gospodarstwach.

Powierzchnia ładunkowa rozrzutnika wynosi 13,4 mkw. Długość maszyny to 7770 mm, szerokość – 2550 mm, a wysokość – 3330 mm. Zmieści się na niej aż 14 ton obornika. Jest on rozrzucany równomiernie na szerokość od 8 do 15m. Co ważne, dawkę materiału można regulować zależnie od potrzeb. Służy do tego hydraulicznie regulowana tylna zasuwa. Istotne jest także to, że maszyna nadaje się do rozrzucania nie tylko obornika, ale i innych materiałów np. torfu i kompostu. Pozwala na to odpowiednio skonstruowany adapter roztrząsający.

Tak duże gabaryty rozrzutnika wymagają mocnej i wytrzymałej konstrukcji. Inżynierowie z Metal-Fachu zadbali i o nią. Maszyna opiera się na podwoziu typu tandem, gdzie zastosowano resory paraboliczne. Z kolei przenośnik podłogowy składa się z czterech łańcuchów o ogniwach o grubości 14 mm. Ma on hydrauliczny napęd, a jego prędkością można sterować. W wyposażeniu znajduje się także solidna skorupowa skrzynia ładunkowa.

– Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że maszyna jest wytrzymała, sprawna i bezpieczna w użytkowaniu – zapewnia Andrzej Kolędo. – Wprowadziliśmy też pewne udogodnienia dotyczące sterowania.

Rozrzutnik jest sterowany za pomocą dźwigni bezpośrednio z kabiny ciągnika. Tylna ściana i klapa są otwierane hydraulicznie. Sporym udogodnieniem, dostępnym w standardzie, jest wskaźnik podniesienia zasuwy. W maszynie zastosowano pneumatyczną instalację hamulcową, ale dostępna jest także wersja z instalacją hydrauliczną. Na życzenie klienta firma jest w stanie zamontować również adapter 4-wirnikowy.

W standardowym wyposażeniu znajdują się dwa kliny do kół umieszczone w ocynkowanych kieszeniach, błotniki do kół oraz drabinka ułatwiająca dostęp do skrzyni ładunkowej. Rozrzutnik wyposażono także w dyszel sterowany hydraulicznie. Maszyna wymaga ciągnika o minimalnej mocy 100 kW.

Renata Struzik za: Metal-Fach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności