fbpx

Nowy tydzień rozpoczyna się wzrostami cen zbóż i rzepaku

Zarówno w przypadku pszenicy jak i oleistych poniedziałkowe notowania w Europie i za Oceanem zamknęły się na plusie, korzystając m.in. na obawach o możliwą eskalację konfliktu Ukraina-Rosja.  

Baner seminaria uprawowe

W poniedziałek ceny pszenicy na Matif zakończyły się wzrostami i najczęściej handlowany kontrakt marcowy wzrósł o 2,50 EUR do 226,50 EUR/t. Na CBoT kontrakt marcowy wzrósł o 11,75 centa.

Międzynarodowe rynki pszenicy kontynuowały zatem ożywienie, odrabiając straty z poprzedniego tygodnia. Jednym z powodów zwyżki była decyzja prezydenta Bidena zezwalająca Ukrainie na atakowanie celów w Rosji przy użyciu broni dalekiego zasięgu dostarczanej z USA. To ponownie zwróciło uwagę na wojnę na Ukrainie i związane z nią ryzyko dla światowych dostaw zbóż .

Baner ener

Jednak dziś rynek może znaleźć się pod presją. Opublikowany w poniedziałek po zamknięciu giełdy raport Crop Progress Report przyniósł zaskakująco pozytywną ocenę stanu zasiewów pszenicy ozimej w USA, gdzie uprawy rozwinęły się lepiej, niż oczekiwano, po opadach deszczu, które spadły od początku listopada. Handel w Paryżu wspierało także słabsze euro .

USDA podało, że 49% areału pszenicy ozimej było w dobrym lub doskonałym stanie , w porównaniu z 44% w poprzednim tygodniu, co stanowi najlepszą ocenę dla tej pory roku od pięciu lat. W ankiecie Reuters analitycy spodziewali się od 43% do 49%, przy średniej na poziomie 46%.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Również w przypadku rzepaku ceny na giełdzie Maif zamknęły się wyżej i kontrakt lutowy odnotował wzrost  w wysokości 3,75 EUR zamykając się na poziomie 543 EUR/t. Wyżej zamknął się także chicagowski kompleks sojowy, gdzie cena styczniowego kontraktu wzrosła o 11,25 centów do 1009,75 centów/buszel.

Rynki nasion oleistych skorzystały także na obawach przed eskalacją wojny między Rosją a Ukrainą. Malezyjskie kontrakty terminowe na olej palmowy spadły w poniedziałek o 3%, co nie miało większego wpływu na sytuację w obliczu 3% wzrostu cen ropy naftowej. Olej palmowy może ponownie odzyskać siły dziś rano. Na CBoT zakupy techniczne również wsparły cenę w poniedziałek po tym, jak styczniowe kontrakty futures przekroczyły 20-dniową średnią kroczącą. Pozytywnie odnotowano także sprzedaż eksportową 261 tys. ton nasion soi do Meksyku, 135 tys. ton śruty sojowej na Filipiny i 30 tys. ton oleju sojowego w nieznane miejsce przeznaczenia.

Cotygodniowy raport z kontroli eksportu wykazał, że w tygodniu kończącym się 14 listopada wysyłki wyniosły łącznie 2,165 mln ton nasion soi, co oznacza spadek o 8% w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale wzrost o 33% w porównaniu z tym samym tygodniem 2023 r. Z tego 1,39 mln ton przeznaczono do Chin, 143 343 ton do Niemiec i 100 786 ton do Meksyku. Dostawy w bieżącym roku gospodarczym wynoszą obecnie 17,5 mln ton, o 9% więcej niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku i stanowią drugą co do wielkości wielkość w ciągu pierwszych 11 tygodni sezonu od siedmiu lat.

Źródło: Kaack

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.