fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeNowy taryfikator punktów karnych. Na co musi uważać operator ciągnika?

Nowy taryfikator punktów karnych. Na co musi uważać operator ciągnika?

Od 17 września br. w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych, który może dość znacząco zmienić sytuację kierujących pojazdami. Możliwość utraty uprawnień do kierowania będzie znacząco większa.

Nie będziemy się tutaj szczegółowo rozwodzić nad poszczególnymi podpunktami nowego taryfikatora punktów karnych, ale zwrócimy uwagę na kilka istotnych kwestii, które kierujący również pojazdami rolniczymi powinien znać. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że punkty karne, które otrzymamy za wykroczenia drogowe kasować się będą dopiero po 2 latach, a okres ten będzie biegł dopiero od chwili opłacenia mandatu.

Drugą ważną zmianą, która dotyczyć może również rolników jest znaczące zwiększenie liczby punktów za niektóre wykroczenia. Nie mówimy tu oczywiście o przekroczeniach prędkości bo raczej mało który traktor jedzie szybciej niż 60 km/h (co jest swoją drogą nielegalne), ale o bardziej przyziemnych kwestiach, takich jak np. rozmowa przez komórkę w trakcie jazdy bez zestawu głośnomówiącego.

Jest to w sumie dość powszechna rzecz, która od połowy września zostanie “uhonorowana” 12 pkt. karnymi i mandatem w wysokości 500 zł, a stąd już niewiele może brakować do utraty uprawnień, gdyż 2 takie wykroczenia i mamy komplet 24 pkt. i nawet najmniejsze wykrocznie, gdzie otrzymamy chociażby 1 pkt. spowoduje, że żegnamy się z prawem jazdy.

Innym często popełnianym przez rolników wykroczeniem jest przewożenie dodatkowych osób np. w kabinie traktora. W dużej części przypadków, pomimo, iż ciągnik wyposażony jest w tzw. fotel instruktora, to nie można przewozić pasażera po drodze publicznej, bo w dowodzie wpisana jest tylko jedna osoba. Za tego typu wykroczenie można będzie obecnie dostać 6 pkt. karnych. Sytuacja nie będzie miała oczywiście miejsca, jeśli nasz traktor jest homologowany na 2 osoby.

Zobacz także:

Dalsze ograniczanie produkcji nawozów jest nieuniknione

10 KOMENTARZE

  1. Nowe traktory to z dwoma przyczepami do 70 km/h na godzinę wyciągną po publicznej stare traktory to do 30km/h No ale nic nowego żniwa się skończyły to znów szaleją zaraz to nic nie bedzemy robić na drogę nawet nie wyjedziemy bo będzie zakaz poruszania się po publicznej!!!!!

  2. Policja za wszystko rozdaje mandaty, a kto ich ukarze? Radiowóz żeby zawrócić w niedozwolonym miejscu włącza koguty ,po wykonaniu manewru wyłączą je i dalej jedzie jak zwykły samochód (29 – 08 g. 11³⁰ Poznań) super przykład łamania przepisów.

  3. Czyli artykuł z kilkoma przykładami, a za jazdę z włączonym kogutem w większości mandat za jazdę ciągnikiem z maszyną szerszą niż 3m mandat , bez włączonych świateł mandat, bez ważnego przeglądu mandat i bez OC kara i laweta i jeszcze inne przykłady za jazdę samochodem powyżej 240km/h (mało który wyciagnie) mandat i odebranie Prawa jazdy 😄

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.