fbpx

Nowy szkodnik w sadach!

W Polsce w tym roku po raz pierwszy stwierdzono obecność owocówki południóweczki w sadach. Owad ten nie podlega obowiązkowi zwalczania, jednak jest on groźnym szkodnikiem upraw sadowniczych, w niektórych krajach uznawany nawet za organizm kwarantannowy. Warto więc już teraz rozpocząć obserwację upraw.

W sierpniu i wrześniu 2015 roku w Polsce stwierdzono obecność owocówki południóweczki – motyla uznawanego w wielu częściach świata za groźnego szkodnika upraw sadowniczych, a w niektórych krajach także za organizm kwarantannowy. Szkodnika wykryto w powiecie grójeckim i lipskim na terenie województwa mazowieckiego.
 
Gatunek zimuje jako w pełni wyrośnięta gąsienica w oprzędzie. Wczesną wiosną następuje przepoczwarczenie. Gąsienice, wylęgłe z jaj złożonych wiosną zasiedlają młode pędy, latem żerują w owocach. Jaja są przeźroczystobiałe, lekko wypukłe, okrągłe lub lekko owalne w zarysie, średnicy około 0,7 mm. W pełni wyrośnięta gąsienica osiąga długość ok. 12 mm, jest barwy różowej do prawie czerwonej. Głowa, tarczka tułowiowa i tarczka analna są brązowe. Oprzęd jest zrobiony z jedwabistych nici i różnych cząstek (suchych drobin pochodzenia roślinnego). Poczwarka czerwonobrązowa. Motyle są ciemnoszare. Skrzydła o rozpiętości 10–16 mm, w spoczynku składane daszkowato ponad ciałem.
 
Jaja są składane pojedynczo, na liściach, w zależności od gatunku rośliny żywicielskiej na górnej bądź dolnej stronie blaszki liściowej (np. na drzewach brzoskwini większość jaj znajduje się na dolnej stronie liści w pobliżu wierzchołków pędów, na pigwie i jabłoni jaja są składane na górnej powierzchni liści). 
 
Gąsienice pokolenia wiosennego najczęściej są znajdywane w pędach, w których rdzeniu żerują. Występują także w pąkach. Uszkodzone pędy więdną, zamierają i zasychają. Poniżej uszkodzonych pędów wierzchołkowych młodych drzew, pojawią się pędy boczne, które dosyć szybko rosną. Pod wpływem silnego i ciągłego zasiedlenia przez szkodnika, drzewa mogą stać się krzaczaste. 
 
Następne pokolenia gąsienic pojawiają się w okresie owocowania drzew. Drążą wewnątrz owoców korytarze, które są zwykle wypełnione odchodami owadów i delikatną przędzą. Na powierzchni skórki (najczęściej w pobliżu szypułki lub pozostałości kwiatu), są zauważalne otwory wejściowe. Często są one pokryte kopczykami odchodów, mogą pojawiać się nacieki soku lub gumy. Na powierzchni zasiedlonych owoców mogą być widoczne ciemniejsze plamy, smugi, pomarszczenia. Zasiedlone owoce często dojrzewają przedwcześnie i opadają. Uszkodzenia owoców spowodowane przez szkodnika sprzyjają infekcji grzybów z rodzaju Monilinia. Oprzędy gąsienic są znajdywane w szczelinach i innych nierównych miejscach na drzewie: pod płatami kory, starymi zranieniami, w miejscach po ściętych pędach. 
 
Do wykrywania obecności szkodnika można stosować pułapki feromonowe. W przypadku konieczności przesłania odłowionych okazów do analizy laboratoryjnej należy przesyłać owady uśmiercone, zakonserwowane w odpowiedni sposób lub żywe szkodniki wraz z częścią rośliny, w której żerują. Ostateczna i pewna identyfikacja powinna być przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem mikroskopu.
 
Renata Struzik, źródło: PIORIN
 
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.