fbpx

Nowy przewodniczący komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim

10 lipca Norbert Lins z Niemiec został nowym przewodniczącym komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Na stanowiska wiceprzewodniczących zostali wybrani Francisco Guerreiro z Portugalii i Daniel Buda z Rumuni. Jak ustaliliśmy pozostałych dwóch wiceprzewodniczących Komisja wybierze na kolejnym posiedzeniu.

Cieszymy się widząc tak proeuropejską i doświadczoną osobę publiczną jak Pan Lins jako przewodniczący komisji AGRI. Jako wybrany ponownie członek tej komisji, który aktywnie przyczynił się do prac nad przyszłą WPR przed wyborami, spodziewamy się, że Pan Lins udowodni swoją konsekwencję w działaniu i upewni się, że obecny proces nie będzie podlegał pełnej renegocjacji. Te same zasady powinny obowiązywać w przypadku Mercosuru. Mamy nadzieję, że Pan Lins i cała komisja rolnictwa zajmą zdecydowane stanowisko, decydując się nie popierać tymczasowej realizacji umowy mówiPekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

Według Copa – Cogeca nowa, proeuropejska większość w komisji AGRI będzie chciała stworzyć przełomową politykę i wprowadzić nowy sposób myślenia na temat trwającej debaty o WPR.

W ocenie tej największej europejskiej organizacji rolniczej przełom ten może się jednak szybko okazać ślepą uliczką. Rolnicy potrzebują długoterminowej perspektywy i stabilnych ram, zwłaszcza w obecnym napiętym klimacie handlu międzynarodowego.

Zdaniem Copa – Cogeca całkowity przegląd obecnych negocjacji w sprawie WPR spowodowałby poważne niepewności i odroczył stosowanie zasadniczych środków, niezbędnych do ułatwienia przekształcenia naszego rolnictwa.

Dlatego, jak podkreśla Copa – Cogeca tak ważne jest, aby posłowie do PE skorzystali z prac prowadzonych przez poprzedników i oparli swoje propozycje na konkluzjach głosowania w komisji AGRI w kwietniu.

Opracował: Krzesimir Drozd
Źródło: Copa-Cogeca

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.