fbpx
Strona głównaPozostałeNowy projekt rozporządzenia w sprawie akcyzy

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie akcyzy

Podczas wczorajszej konferencji prasowej wicepremier Andrzej Lepper przedstawił projekt rozporządzenia przygotowany przez resort rolnictwa i organizacje branżowe, który ma pozwolić na odblokowanie rynku biopaliw i przywrócenie produkcji biokomponentów.

Projekt rozporządzenia jest odpowiedzią na sporne zapisy regulujące kwestię akcyzy na biopaliwa, które zaproponowało w grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów.W pracach nad projektem oprócz resortu wzięli udział członkowie nieformalnego panelu ekspertów ds. Biopaliw. Tekst rozporządzenia konsultowany był, pod kątem zgodności z prawem unijnym, zniezależnymi kancelariami prawnymi. Jak podkreślił Tomasz Pańczyszyn z Krajowej Izby Biopaliw, nowe rozporządzenie jest w pełni zgodne z unijnymi dyrektywami.

Najważniejszym punktem proponowanego rozporządzenia jest wprowadzenie zwolnienia z podatku akcyzowego dla biopaliw na poziomie 1,88 zł na litr, a nie 1 zł jak przewiduje obecnie obowiązujące rozporządzenie MF.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że rozporządzenie Ministra Finansów mogło być wydane później i nie w takim kształcie. Natomiast teraz rozporządzenie to uderza przede wszystkim w firmy, które już zainwestowały w urządzenia do produkcji biopaliw, w firmy, które wzięły kredyty i oczywiście w producentów roślin energetycznych – rolników. Wicepremier Andrzej Lepper przypomniał, ze rolnicy muszą mieć podpisane minimum 5 letnie umowy, aby otrzymać płatności do roślin energetycznych w wysokości 45 euro/ha.

Opr. MS

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.