fbpx

Nowy Poznaniak na 140-lecie firmy Unia. Ile kosztuje?

W polskim rolnictwie nazwa Poznaniak jednoznacznie kojarzy się z siewnikiem mechanicznym do zbóż. Z okazji 140 lat firmy Unia powstała nowa wersja tego kultowego siewnika. 

Pierwsze Poznaniaki pojawiły się na polach pod koniec lat 60. i były dostarczane do wszystkich krajów dawnego RWPG. Obecnie grudziądzka firma wprowadza nową wersję swojego kultowego siewnika, która jeszcze lepiej dostosowuje się do obecnych warunków.

Najnowszy model dostępny jest w trzech szerokościach roboczych: 2,5 metra (pojemność skrzyni 470 dm3), 2,7 metra (pojemność skrzyni 470 dm3) oraz 3,0 metry (pojemność 510 dm3). Trzy szerokości gwarantują, że każdy znajdzie wersję dopasowaną do swoich potrzeb. Cena nowego Poznaniaka z podstawowym wyposażeniem obejmującym m.in. redlice stopkowe to 29780 zł netto.

Poznaniaki zawsze charakteryzowały się niską masą własną co jest dla wielu rolników dużą zaletą, np. siewnik 3,0 metrowy z redlicami stopkowymi waży tylko 620 kg. Jest to szczególnie ważne, gdy siewnik jest agregowany z agregatem zawieszanym. Trzeba bowiem pamiętać, że zestawy te są dość długie, a główny ciężar czyli siewnik z załadowaną skrzynią nasienną jest najbardziej oddalonym od ciągnika elementem zestawu. Niska masa siewnika pozwala pracować z mniejszymi ciągnikami, zarówno jeżeli chodzi o moc, siłę udźwigu oraz masę własną ciągnika i obciążenie przednie.

Redlice w Poznaniaku umieszczone są w dwóch rzędach, a głębokość siewu może być regulowana w zakresie 0-7 cm. Duży rozstaw pomiędzy pierwszym a drugim rzędem redlic gwarantować ma bezproblemową pracę gdy na polu zalegają resztki pożniwne.

Do wyboru są lekkie redlice stopkowe lub dwutalerzowe, przemienne redlice Shell. Na szczególną uwagę zasługuje nowa redlica Shell, która może być dodatkowo wyposażona w kółko kopiująco-dogniatające w rozmiarze 250x50mm.

Kółko kopiujące gwarantuje, że ziarno będzie położone na jednakowej głębokości nawet na polach mozaikowatych, a wschody roślin będą szybsze i bardziej wyrównane. Maksymalny docisk tych redlic wynosi 25 kG i jest on regulowany indywidualnie lub centralnie za pomocą obrotowej belki, która obracając się naciąga redlice.

W zmodernizowanej konstrukcji znalazła się również nowa bezstopniowa, trzykrzywkowa skrzynia przekładniowa z obudową z żeliwa. Mocowanie precyzyjnych elementów przekładni w takiej obudowie podnosi żywotność i dokładność jej działania. Przekłada się to ma na jeszcze wyższą, niż w poprzednich wersjach siewników, dokładność utrzymywania normy wysiewu.

Nowe siewniki Poznaniak otrzymały również zmienioną konstrukcję znaczników przejazdowych. Posiadają one zabezpieczenie przeciążeniowe, które chroni ramię znacznika przed uszkodzeniami mechanicznymi w przypadku najechania na przeszkodę. Znaczniki przejazdowe są wyposażeniem opcjonalnym siewnika, jednak są niezbędne gdy stosujemy ścieżki technologiczne, ponieważ czujniki zliczające przejazdy siewnika montowane są właśnie przy ramieniu znacznika.

Obecnie siewnik można wyposażyć w sterownik Starter Seed lub najnowszy komputer Pilot Seed. Sterownik Starter Seed służy głównie do automatycznego zliczania przejazdów oraz zamykania i otwierania ścieżek technologicznych pod przejazdy opryskiwaczem lub rozsiewaczem. Bardziej zaawansowany technologicznie jest komputer Pilot Seed, który posiada dodatkowe funkcje takie jak: licznik hektarów dzienny i sumaryczny, sygnalizację minimalnego poziomu nasion w skrzyni, sygnalizację czasu pracy, sygnalizację wydajności pracy, sygnalizację prędkości jazdy, sygnalizację błędów (awarii czujników).Ten komputer może również przechowywać dane z zasiewu dla 10 pól.

Poznaniaka można wyposażyć pod indywidualne potrzeby klienta. Do wyboru są dwa pakiety wyposażenia. Pakiet Starter Seed, który zawiera sterownik Starter Seed, ścieżki technologiczne elektryczne oraz hydrauliczne znaczniki przejazdu. Drugi pakiet zamiast sterownika Starter Seed posiada komputer Pilot Seed. Dodatkowym wyposażeniem siewników Poznaniak mogą być również hydrauliczne ścieżki technologiczne przedwschodowe (sterowane za pomocą sterowników), spulchniacze śladów przejazdowych ciągnika czy też oświetlenie drogowe.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.