fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNowy podatek od środków ochrony roślin?

Nowy podatek od środków ochrony roślin?

Rząd planuje nałożyć nową daninę na sprzedawców środków ochrony roślin. Chodzi o opłatę w wysokości 1 proc. wartości netto produktu co w skali kraju będzie kosztować rolników od 40 do 50 milionów złotych.

Jak informuje portal sad24.pl, przez instytucje rządowe procedowany jest właśnie projekt nowej ustawy o rolnictwie ekologicznym. Autorem projektu jest Ministerstwo Rolnictwa. Treść przepisów mówi, że „wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin poprzez zbycie tego środka ostatecznemu nabywcy środków ochrony roślin podlega opłacie w wysokości 1 proc. wartości netto środka.”

Nowy podatek będzie przychodem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zebrane w ten sposób aktywa będą przeznaczone na zadania promocyjne i informacyjne mające na
celu promowanie produktów ekologicznych i rozwój rolnictwa ekologicznego.

Można zatem wprost stwierdzić, że dodatkowe opodatkowanie chemicznych środków ochrony roślin będzie służyć promowaniu produkcji ekologicznej. Promowanie produkcji ekologicznej jest dobrym kierunkiem w rolnictwie. Niemniej nie powinno się ono odbywać bezpośrednim, finansowym kosztem produkcji konwencjonalnej.

Procedowane rozwiązania nie pasują do narracji rządu. Głośne obniżenie podatku VAT na nawozy i środki ochrony miało obniżyć koszty produkcji i zatrzymać wzrost cen żywności w detalu. Nowa danina nałożona na środki ochrony będzie kosztować rolników (a w rezultacie konsumentów) od 40 do 50 milionów złotych. W związku z powyższym ostatnie działania rządu można z pełną powagą nazwać działaniami pozorowanymi.

źródło: legislacja.gov.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.