Nowy Minister Rolnictwa

Wczoraj, 31 lipca o godz. 15.00 w Pałacu Prezydenckim, z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Stanisław Kalemba desygnowany przez Premiera Donalda Tuska, otrzymał nominację na stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Prezydent RP, wręczając nominację powiedział – Mam świadomość, że zmiana, która jest rzeczą normalną w każdym systemie demokratycznym, może odbywać się w warunkach trudniejszych albo łatwiejszych. Panu przychodzi przejąć ster odpowiedzialności za ważny resort w sytuacji trudnej. Życzę więc siły i determinacji, także w zakresie procesu naprawczego, procesu uspokojenia sytuacji w resorcie i wokół niego – także w agencjach – powiedział prezydent.

Wokół nominacji nie milkną jednak kontrowersje. Pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa pozostaje ponad 40 agencji, ośrodków doradczych i różnego rodzaju fundacji oraz instytucji. Do największych z nich z nich należą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
W sumie we wszystkich spółkach i instytucjach całkowicie kontrolowanych przez rząd lub takich, w których Skarb Państwa ma udziały, pracuje ponad 200 tysięcy ludzi. Około 30 procent tych stanowisk – jak wynika z szacunków opozycji – obsadzili ludowcy, cała reszta to łupy PO (szacunki Money.pl).
Nowo mianowany Minister odniósł się także kolejny raz do pracy swojego syna – Daniela, w Agencji Rynku Rolnego. – Młodzież ma swoje prawa, my z synem mamy przyjacielskie kontakty, syn jest dorosłym człowiekiem, musi działać zgodnie ze swoim sumieniem, on ciężko na to pracował. Jestem z niego dumny – podkreślił Kalemba.

Daniel Kalemba oświadczył w poniedziałek, że nie zamierza rezygnować z pracy w ARR. Z kolei premier Donald Tusk mówił w piątek, że uzyskał zapewnienie od prezesa PSL, wicepremiera Waldemara Pawlaka, iż syn S. Kalemby będzie gotowy zrezygnować z pracy w ARR.
Według słów Premiera Tuska, nowy minister (Kalemba – red.) nie jest w stu procentach politykiem z jego bajki”.W ubiegłym tygodniu premier zaakceptował kandydaturę Kalemby na nowego szefa resortu rolnictwa. Donald Tusk zapowiedział, że – dał Kalembie czas do końca roku, aby udowodnił, że jest skuteczniejszy niż wskazywałyby na to “niektóre wypowiadane na jego temat opinie”.

Zmiana na stanowisku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nastąpiła w wyniku tzw. “Afery taśmowej”, gdzie zostały ujawnione nadużycia finansowe w Spółkach Skarbu Państwa, podległych poprzedniemu Ministrowi Markowi Sawickiemu. Nagrania z rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa, m.in. w spółce Elewarr badają odpowiednie służby.

Stanisław Kalemba (ur. 25 października 1947 w Piekarach) – polski polityk, inżynier rolnik,, od 31 lipca 2012 minister rolnictwa i rozwoju wsi w drugim rządzie Donalda Tuska.
W 1980 ukończył studia na Wydziale Ogólnorolnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. W pierwszej połowie lat 70. pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Stęszewie i w Swarzędzu, W latach 1982-93 był prezesem Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Paczkowie.
W 1975 wstąpił do ZSL, a w 1989 roku do PSL. W od 1991 poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji. W wyborach z 9 października 2011 został ponownie wybrany na posła na Sejm z ramienia PSL, otrzymując w okręgu pilskim 10 597 głosów.
W czerwcu 2008 został honorowym obywatelem Grodziska Wielkopolskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności