Nowy majowy rekord zimna

Dzisiejszy poranek przyniósł na zachodzie, północy i w centrum Polski silne przymrozki. W Toruniu zanotowano minus 7 stopni i była to najniższa majowa temperatura w całej historii pomiarów. Do Polski szerokim strumieniem napływa arktyczne powietrze. Minionej nocy niebo błyskawicznie zaczęło się rozpogadzać na zachodzie, północy i w centrum naszego kraju. W tych regionach proces promieniowania ciepła z gruntu do atmosfery przebiegał bardzo gwałtownie, dlatego temperatura spadała na łeb i na szyję. Ostatecznie po godzinie 6:00 rano w Toruniu w woj. kujawsko-pomorskim termometry pokazały minus 7 stopni (przy gruncie minus 10 stopni).

Padł tym samym rekord, ponieważ jeszcze nigdy w 60-letniej historii pomiarów meteorologicznych nie zdarzyło się, aby nie tylko w tym mieście, lecz także w całej Polsce nie było aż tak zimno.
Dotychczasowy rekord obowiązywał aż od 2 maja 1953 roku i wynosił minus 6,3 stopnia. Zanotowano go w Lęborku w woj. pomorskim. Natomiast majowy rekord zimna w Toruniu padł całkiem niedawno, 2 maja 2007 roku, i wyniósł minus 6,2 stopnia.
Dzisiejszy poranek wyjątkowo zimny okazał się nie tylko w Toruniu, minus 5 stopni zanotowano w Bydgoszczy, minus 4 stopnie w Poznaniu i Chojnicach, minus 3 stopnie w Zielonej Górze, Łodzi i Gdańsku.
Ujemnej temperatury na wysokości 2 metrów uniknęli jedynie mieszkańcy regionów wschodnich naszego kraju, gdzie zachmurzenie było duże i padał deszcz lub śnieg.
Dlaczego dzisiejszy poranek przyniósł nowy rekord majowego zimna? Ponieważ nad Europą mamy bardzo nietypową sytuację atmosferyczną. Pogodne wyże, które panowały przez wiele tygodni i zapewniały nam suchą aurę, zupełnie znikły.
Jeszcze wczoraj nad kontynentem nie mieliśmy ani jednego ośrodka wyżowego. W zamian panoszyło się aż 8 niżów. Wszystkie one zaciągały arktyczne powietrze do środkowej części kontynentu, w ten sposób obniżając temperaturę do wartości bliskich rekordu.
Największe wychłodzenie powietrza nastąpiło dzisiaj krótko po wschodzie słońca na pograniczu Pomorza i Kujaw, w tzw. zakolu Wisły, w Kotlinie Toruńskiej, gdzie padł rekord wszech czasów.

Źródło: www.twojapogoda.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności