fbpx
Strona głównaCenyNowy korytarz zbożowy już działa. Spadek cen pszenicy na giełdach

Nowy korytarz zbożowy już działa. Spadek cen pszenicy na giełdach

Rynki pszenicy w Paryżu i Chicago zamknęły się w czwartek ze spadkami, dzisiaj 22.09.br. je pogłębiają.

Spadek cen pszenicy na giełdach

Rynki pszenicy w Paryżu i Chicago zamknęły się w czwartek ze spadkami. Na Euronext pszenica z kontraktu na grudzień spadła o 2,25 EUR do 236,25 EUR/t. Na CBoT także spadek o 13 ct/bu do 575,75 ct/bu (198,50 EUR/t), co oznaczało nowe minimum w kontrakcie grudniowym pszenicę w Chicago. Dzisiaj spadki się pogłębiają. Obecnie dla kontraktu grudniowego notowania na Euronext to poziom 235 EUR/t, na CBoT to 198,21 EUR/t.

Wczoraj europejska giełda żyła przetargiem na pszenicę w Algierii, który nie przyniósł jednak oczekiwanego ożywienia. Handlowcy zakładają, że duża część z około 600 tys.t będzie pochodzić z Morza Czarnego, prawdopodobnie więcej z Rumunii i Ukrainy niż z Rosji. Mówi się, że cena CIF płacona przez Algierię waha się w granicach 272–275 UDS/t (255–258 EUR/t). Rozczarowująca była także stosunkowo niewielka ilość 120 tys. ton, którą Egipt kupił w tym tygodniu w przetargu na pszenicę.

Nowy korytarz humanitarny – zbożowy już działa

Do Bosforu w czwartek przypłynął statek towarowy „Resilient Africa” z ładunkiem 20 tys. t pszenicy. Jest to pierwszy statek od zakończenia umowy zbożowej, który dotrze do Turcji przez rurociąg  – nowy szlak żeglugowy. Drugi statek towarowy, Aroyat, również opuścił ukraiński port Czarnomorsk koło Odessy i kieruje się na Morze Śródziemne. W zeszłym miesiącu Ukraina utworzyła „korytarz humanitarny”, poprzez który, wykorzystując statki jest w stanie wprowadzać towary rolne na rynek światowy nawet bez umowy zbożowej.

2 KOMENTARZE

  1. I to jest właściwe rozwiązanie problemu, czyli transport niewielkimi jednostkami wodami terytorialnymi Ukrainy, Rumunii i Bułgarii do Bosforu.
    Ale Ukraińcom bardziej zależy na poplatnym eksporcie do UE. Ukraińcy przy negocjacjach akcesyjnych powinni być przymuszeni do prywatyzacji swego rolnictwa tj. stworzenia indywidualnych gospodarstw rolnych. Liczące dziesiątki tysięcy hektarów gospodarstwa powinny być rozparcelowane. Inaczej Ukraina zniszczy gospodarstwa zbożowe i nie tylko Europy.

    • Trend jest inny. Likwidacja małych i średnich gospodarstw rolnych. Jeszcze przed naszą akcesją do UE, było mówione o konieczności likwidacji kilkuset tysięcy gospodarstw w Polsce.
      Na Ukrainie ziemia jest już w prywatnych rękach – w trakcie ustrojowej transformacji powstały olbrzymie latyfundia, których właścicielami są oligarchowie i zagraniczne koncerny. Że sprzedaży tego zboża budżet państwa ma niewielkie zyski, bo ww. podmioty, podatki płacą symboliczne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.