Nowy komisarz ds. rolnictwa UE

9 lutego br., Parlament Europejski oficjalnie zatwierdził nowy skład Komisji Europejskiej. Komisarzem odpowiedzialnym za sprawy wsi został były rumuński minister rolnictwa Dacian Cilos. Zastąpi on na tym stanowisku Mariann Fisher Boel.

Kandydaci na komisarzy znani byli już w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z przepisami ich kandydatury zgłosił ówczesny przewodniczący PE, Jose Barroso. Dopiero jednak w ubiegły wtorek, eurodeputowani oficjalnie je przyjęli poprzez głosowanie. Kadencja nowego składu KE zakończy się w listopadzie 2014 roku. Wśród nominowanych komisarzy znalazł się również polski eurodeputowany, Janusz Lewandowski. Objął posadę komisarza ds. budżetu.

Dacian Cilos urodził się w 1969 roku w miejscowości Zalau w Rumunii. W latach 2007 – 2008 był szefem resortu rolnictwa w tym kraju. Wcześniej, przez wiele lat, pracował także w agencjach rozwoju rolnictwa we Francji. Tam też zrobił doktorat na uniwersytecie w Montpellier. Doskonale zna unijne realia. Pracował m.in. przy wdrażaniu programu SAPARD, jako przedstawiciel Komisji Europejskiej w Rumunii. Oprócz języka ojczystego, posługuje się francuskim i angielskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności