fbpx

Nowości z Joskina

Podczas tegorocznych targów Agro-Show belgijski producent maszyn rolniczych, firma Joskin, zaprezentowała swoje nowości.

Wśród nowych produktów można zauważyć  zmiany, jakich producent dokonał, aby wywrotki skorupowe były jeszcze bardziej uniwersalne. Pierwsza z tych zmian to nadstawki do zielonki, wykonane ze stali cynkowanej i aluminium, które są dedykowane do przyczep Trans-Cap oraz Trans–Space. Nadstawki mocowane są za pomocą sześciu słupków, których profile wchodzą w prowadnicę w górnej listwie skrzyni przyczepy. Nadstawki są bardzo lekkie, co znacznie ułatwia montaż. Na przedniej burcie nadstawka posiada kratkę, dzięki której ładunek jest  bardzo dobrze widoczny. Nadstawka tylnej burty jest tak skonstruowana, że podczas unoszenia burty do góry nie koliduje z bocznymi nadstawkami, a po opuszczeniu tworzy szczelne połączenie z bocznymi ścianami.

Nowe nadstawki otrzymały także największe przyczepy skorupowe dwu- i trzyosiowe Trans-Space 7000/125 i 8000/150.  Mogą być obecnie wyposażone w nadstawki o wysokość 500  mm z regulacją hydrauliczną. Po ich zastosowaniu uzyskujemy odpowiednio o 8,4- i 9,4 m. szesc. dodatkowej pojemności. W największej przyczepie łącznie możemy uzyskać ponad 37 m. szesc. pojemności.  Nadstawki mogą być wsuwane w skrzynię przyczepy, dzięki czemu załadunek staje się łatwiejszy. Ma to szczególne znaczenie przy załadunku materiałów szczególnie narażonych na uszkodzenie, takich jak np. ziemniaki czy cebula. Po jej opuszczeniu zbiory spadają na podłogę przyczepy z niższej o 50 cm wysokości, co z jednej strony chroni przed uszkodzeniem, a po drugie eliminowane jest ryzyko uszkodzenia konstrukcji nadstawki. Kolejną zaletą jest niższa wysokość całego pojazdu, a to korzystnie wpływa na manewrowanie kombajnami i ładowarkami. Nadstawka sterowana jest za pomocą elektrohydraulicznego rozdzielacza lub bezpośrednio z ciągnika. Przyczepę mimo wyposażenia w nadstawki można w dalszym ciągu wyposażać w plandeki.

Firma zastosowała nowe rozwiązania  w wozach asenizacyjnych Volumetra. Wozy te produkowane są o pojemnościach od 10500 litrów do 25700 litrów. Konstrukcja wozu jest samonośna, dzięki czemu ograniczona jest masa, a także obniżony jest środek ciężkości. Wóz posiada zawieszenie hydrauliczne, które znakomicie sprawdza się przy wszelakich nierównościach terenu, a poza tym przykręcana konstrukcja zawieszenia pozwala na idealnie rozłożenie mas przy zastosowaniu różnych szerokości aplikatorów. Dzięki głębokiemu osadzeniu kół możliwy staje się montaż bardzo wysokiego i szerokiego ogumienia, przez co naciski na glebę są minimalne.

Volumetra początkowo skonstruowana była do pracy z pompami przepływowymi. Obecnie nowością jest to, że można w nich zastosować system vacuum oraz vacuum strom. Rozwiązanie vacuum to nic innego jak zastosowanie do napełniania i opróżniania zbiornika pompy próżniowej, która wytwarzając w beczce podciśnienie zasysa gnojowicę do środka. Opróżnianie polega na wytworzeniu nadciśnienia w zbiorniku, które wypycha gnojowicę ze zbiornika. Drugi wariant vacuum strom to połączenie dwóch pomp: pompy próżniowej do zasysania i pompy odśrodkowej do tłoczenia. Rozwiązanie to zdecydowanie lepiej się sprawdza przy zastosowaniu aplikatorów o dużej szerokości, ponieważ pompa odśrodkowa ma większą wydajność tłoczenia, co znakomicie wpływa na równomierność rozlewania przy zastosowaniu szerokich aplikatorów.

Firma Joskin dokonała zmian także w rozrzutnikach obornika Tornado 3. Rozrzutniki  to jednoosiowe konstrukcje z wąską skrzynią. Taka budowa pozwala na zastosowanie ogumienia o bardzo dużej szerokości i wysokości, co z jednej strony upraszcza budowę układu zawieszenia, a  z drugiej strony minimalizuje ugniatanie gleby oraz pozwala poruszać się w trudnych warunkach polowych. Do tej pory w maszynach tych dostępne były adaptery z dwoma pionowymi walcami. Nowością w rozrzutnikach Tornado3 T5513/14V i T6013/16V o pojemnościach odpowiednio 14 i 16 m.szesc. jest zastosowanie poziomego adapteru rozrzucającego Horizon. W adapter Horizon wcześniej były wyposażane tylko rozrzutniki Ferti-Space.  Zbudowany on jest z dwóch poziomych walców o średnicy 600 mm, które mają za zadanie rozdrobnienie obornika oraz z dwóch talerzy rozrzucających o średnicy 1100 mm każdy oraz klapy tylnej. Taki układ pozwala do bardzo dobre rozdrobnienie i szeroki rozrzut. Dzięki zastosowaniu stołu pod talerzami nawet rozrzucanie wapna czy pomiotu kurzego nie stanowi problemu. Napęd walców realizowany jest przez wałki kardana dzięki czemu cała konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała. Maszyna wyposażona jest w szczelną zasuwę gilotynową która dodatkowo pozwala regulować ilość spadającej masy na talerze rozrzucające. Rozrzutnik może być także wyposażony w sterownik elektryczny, który obsługuje poszczególne funkcję maszyny.

Poziomy adapter w rozrzutniku Tornado 3

Innowacje firmy Joskin z pewnością zainteresują tych wszystkich, którzy poszukują ekonomicznych i nowoczesnych rozwiązań w transporcie materiałów rolniczych oraz gnojowicy. Nowe rozwiązania zwiększające pojemności w przyczepach rolniczych pozwalają na ich szerokie zastosowanie oraz sprawną i szybką pracę. Podobnie sprawa się ma w przypadku wozów asenizacyjnych, których budowa oraz szeroki wachlarz pomp pozwalają na dobranie odpowiedniego wozu do konkretnych potrzeb rolnika.

Wojciech Ziaja

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.