Nowości Challenger

W połowie lipca na polach pod Bratysławą odbył się pokaz polowy maszyn marki Challenger. Na pokaz zaproszonych zostało kilkudziesięciu dziennikarzy z różnych krajów. Oferta tej marki będzie różniła się w danych krajach. Dla polskiego rolnika zaoferowano kilka typów maszyn. N

Pierwszą, bodaj najbardziej rozpoznawalną na polskim rynku jest seria ciągników gąsienicowych MTB 700, o mocach od 269 do 750 km. Pod maską kryją się nowoczesne silniki Caterpillar® ACERTTM. Można powiedzieć – klasyka doskonałości.
Są to nowoczesne ciągniki dużej mocy, przeznaczone dla dużych gospodarstw. Ciągniki posiadają doskonałe parametry użytkowe. Dla podniesienia wydajności pracy zastosowano Dedykowane systemy jazdy równoległej, stanowiące część systemu rolnictwa precyzyjnego oferowanego przez koncern AGCO. Przekładnie o nazwie Challenger Powershift 16F/4R pozwalają na osiąganie prędkości jazdy do 39,6 km/h.

Kolejną ciekawą linią maszyną przeznaczoną na polski rynek jest seria kombajnów zbożowych serii 648 i 652. Są to maszyny oparte o doświadczenia konstrukcyjne maszyn Laverda. Włoska fabryka została niedawno kupiona przez koncern AGCO. Rozpoczęto tam produkcję nowych maszyn w oparciu o sprawdzone włoskie konstrukcje i doświadczone biuro konstrukcyjne. Większymi kombajnami jest seria oraz 654 i 658, pochodząca z zakładów w Danii, oraz największe – serii 680. Napędzane silnikami Cat ACERT C9, stanowią wyzwanie dla konkurencji. Są to maszyny skonstruowane z myślą o prostocie tak konstrukcji jak również użytkowania. Dość powiedzieć, że 9 metrowy kombajn rotorowy posiada tylko 14 pasków napędowych. Dostępne są również duże, 8 klawiszowe kombajny. W zależności od specyfiki upraw i terenu nabywcy będą mogli dobrać odpowiednią maszynę dla swojego gospodarstwa.

Technika oprysku również posiada swoją ofertę. Opryskiwacze samojezdne Spra-Cupe serii 4000 to przykład innowacji w myśleniu o wykonaniu oprysku. Maszyny te stworzono z myślą o szybkoprzebiegowych zabiegach ochrony roślin. Dzięki dużej prędkości przejazdu, wynoszącej ponad dwadzieścia kilometrów na godzinę, możliwe staje się zmniejszenie ilości rozpylanej cieczy do 30/60 l/ha. Dzięki tej filozofii efektywność ekonomiczna zabiegów ochrony rośli podniesiona jest o kilkanaście procent. Ponadto zmniejsza się ilość substancji chemicznych emitowanych do środowiska. Opryskiwacze Spra-Coupe napędzane są silnikami Caterpillar. Posiadają systemy stabilizacji, poziomowania i korygowania położenia belek. Wyposażone mogą być również w systemy jazdy równoległej dedykowanej przez AGCO.

Ze Słowacji Daniel Alankiewicz
WRP

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj