Nowość wśród ultrasonografów

Jak ważne jest wczesne oraz trafne potwierdzenie ciąży u zwierząt, nie trzeba przekonywać żadnego hodowcy. Tutaj liczy się nie tylko czas, ale i pieniądze. Lekarze weterynarii coraz częściej korzystają z przenośnych aparatów USG, które pozwalają na znaczne przyspieszenie dokonania prawidłowej diagnozy za pomocą obrazowania wnętrza macicy.

Kilka lat temu, tego typu urządzenia skonstruowała i wprowadziła na rynek rolniczy, jako pierwsza, firma Dramiński – Elektronika w Rolnictwie. W ubiegłym roku z podobną ofertą wyszło Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno – Chemiczne Profarm Sp. z o.o.. Firma znana dotychczas głównie wśród lekarzy medycyny i specjalistów od ultrasonografii, postanowiła zainteresować swoją ofertą także lekarzy weterynarii.

W ofercie Profarmu dla rolnictwa, znajdują się obecnie trzy typy mobilnych aparatów USG, które pozwalają już po 21-22 dniach określić obecność zarodka w macicy. Są to WED 2000A, WED 2018 i WED 3000. Zamysł konstrukcyjno – użytkowy wszystkich modeli jest podobny. Różnią się od siebie funkcjami, jakością obrazu, wielkością i wagą. Główna ich zaleta to oczywiście mobilność i łatwość w obsłudze. Są to urządzenia bezprzewodowe, zasilane wymiennym akumulatorem lub bateriami (w zależności od modelu), pozwalające na pracę do dwóch godzin. Jedyny kabel to połączenie głowicy (czytnika) z aparatem.

Najmniejszy z nich, ważący zaledwie 720 g, i najprostszy to model WED 2000A. To mały kompaktowy aparat USG, który cechuje się mechaniczną wodoszczelną głowicą sektorową o częstotliwości 3,5 MHz lub 5 MHz. Obraz ultrasonograficzny można powiększać od 1.2 do 2 razy. Aparat posiada 5 calowy monitor ciekłokrystaliczny pozwalający obrazować badanie w 256 stopniowej skali. Ciekawostką jest fakt, że urządzenie to można za pomocą specjalnej opaski założyć na rękę (jak zegarek), co pozwala lekarzowi wykonywać badania bez pomocy drugiego człowieka.

Natomiast najbardziej zaawansowanym modelem jest WED 2018. Podstawowa cecha różniąca go od poprzednika to elektroniczna głowica i całkowicie cyfrowy przetwornik (ponadto może pracować z różnymi typami głowic elektronicznych: konweksową, linearną czy linearno-rektalną). Zastosowanie głowic o technologii z najwyższej półki, pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu. Poza tym, model ten posiada już własną pamięć, która daje możliwość zapamiętywania zdjęć (do 32 klatek) i uwaga – robienia krótkich filmików! Urządzenie pozwala także na wprowadzanie do pamięci krótkich opisów badania, dokonywanie pomiarów obwodu, powierzchni czy zapisanie ilości uderzeń serca płodu. Oczywiście model ten jest cięższy od WED 2000A i waży prawie 2 kg.

Trzeci model, czyli WED 3000 to jakby wersja pośrednia pomiędzy dwoma opisywanymi wyżej urządzeniami. Od najprostszego różni się głównie tym, że posiada wymienną, elektroniczną głowice o zmiennej częstotliwości (3.5 MHz, 5,0 MHz i 7.5 MHz).

Wszystkie aparaty mogą być podłączane do komputera np. w celu wydrukowania zdjęcia za pomocą drukarki.
Warto dodać, że każdy z produktów posiada aluminiową walizkę do transportu. W ramach ofert przedstawiciel producenta zapewnia kurs interpretacji obrazu.

Profarm dystrybuuje swoje ultrasonografy już do 22 krajów – głównie Europy Środkowej. Choć firma dopiero rozpoczęła na dobre promocję swoich produktów w branży rolniczej, została już zauważona. Ultrasonograf WED 3000 otrzymał bowiem prestiżowe wyróżnienie, czyli Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Farma 2007.

M. Simiński
Wrp.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj