fbpx
Strona głównaTechnikaNowość na rynku – nakładki "LowDisturbance" w agregacie TopDown

Nowość na rynku – nakładki “LowDisturbance” w agregacie TopDown

Nowe, absolutnie unikatowe nakładki robocze LowDisturbance” opracowane w zakładach Väderstad umożliwiają prowadzenie głębokiej uprawy przy relatywnie niskim zapotrzebowaniu na moc ciągnika. Nakładki tworzą pionowe nacięcia zapewniające napowietrzenie gleby na dużej głębokości. Gleba zostaje spulchniona, ale mniej wymieszana niż w przypadku standardowych nakładek.”

Od 2010 r. we wszystkich modelach agregatu TopDown zęby uprawowe będzie można wyposażyć w końcówki robocze, które spulchniają glebę na znacznej głębokości, jednocześnie nie wyciągając jej na powierzchnię. Nakładki LowDisturbance o szerokości 50 mm zapewniają najlepsze wyniki podczas pracy z prędkością około 10 km/h, co gwarantuje wysoką wydajność uprawy. Nakładki projektowano z myślą o uprawie na głębokości 20 cm i większej. Uprawa za pomocą agregatu TopDown wyposażonego w zęby z nakładkami LowDisturbance, daje więc wyniki podobne do efektów głęboszowania.
Ustawiona pionowo wyprofilowana redlica LowDisturbance wcina się w glebę i spycha ją w bok, przez co powstaje nacięcie od powierzchni do podglebia. Zęby uprawowe są ustawione dostatecznie gęsto, aby odpowiednio pociąć glebę. Dzięki takiemu zabiegowi można mechanicznie napowietrzyć wilgotne gleby, a ponadto woda jest skuteczniej odprowadzana z wierzchnich warstw. Zęby uprawowe nie powodują wyciągania gleby przez maszynę, nie potrzeba więc energii na jej mieszanie. Oznacza to, że przy tej samej głębokości roboczej zapotrzebowanie na moc ciągnika jest niższe niż przy zastosowaniu typowych końcówek roboczych.
Jesienią 2009 r. nakładki LowDisturbance poddano licznym testom w gospodarstwach brytyjskich. Stwierdzono wtedy, że pozwalają uprawiać glebę nawet w wilgotnych warunkach, przy czym ich olbrzymim atutem jest spulchnianie gleby na znacznej głębokości bez wyciągania wilgotnych grud na powierzchnię pola. Nakładki LowDisturbance zapewniają także doskonałe wyniki podczas likwidowania podeszwy na uwrociach lub ścieżkach technologicznych, gdzie uzyskuje się optymalne spulchnienie bez mieszania gleby z różnych warstw.
Talerze uprawowe zastosowane w agregatach TopDown zawsze mieszają słomę z glebą w wierzchniej warstwie, natomiast zęby uprawowe spulchniają glebę na znacznej głębokości. To innowacyjne i unikatowe rozwiązanie techniczne znacznie zwiększa zakres możliwych zabiegów, gdyż oprócz przeprowadzenia płytkiej uprawy można spulchnić warstwy gleby położone znacznie głębiej i napowietrzyć podglebie. Przy zastosowaniu nakładek LowDisturbance agregat TopDown staje się maszyną jeszcze bardziej wszechstronną.
Nakładki LowDisturbance można stosować także w starszych modelach agregatu TopDown.

Więcej informacji pod numerem: 061 291 22 15
lub
www.vaderstad.com

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.